Wystawa "Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei" otwarta w Mississauga
2023-09-17 13:10:19(ost. akt: 2023-09-18 09:41:30)
Wystawa fotografii zniszczonej podczas powstania w 1944 r. Warszawy i ukraińskiego Mariupola "Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei" została otwarta w Mississauga w Kanadzie.
Zdjęcia dokumentują skutki działań wojennych, prowadzonych przez totalitarne państwa: hitlerowskie Niemcy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. oraz zniszczonego przez Rosjan w 2022 r. ukraińskiego Mariupola i jego okolic. Wystawa prezentowana w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II zestawia wybrane z archiwów pary fotografii.
Gościem kanadyjskiego wernisażu była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która wraz z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem była inicjatorem powstania wystawy. Współorganizatorami przedsięwzięcia są wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Wystawa, otwarta w ub.r. w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa, była prezentowana także w Kijowie.
"Tu nie chodzi o porównywanie, chodzi o zrozumienie. Kiedy rozmawiam z Kanadyjczykami ukraińskiego pochodzenia, właściwie zawsze mówią mi, że nie widzą możliwości pojednania między Ukraińcami a Rosjanami. Ta wystawa pokazuje potworność i bezwzględność wojny. Wydawało się przecież, po drugiej wojnie światowej, że skończyła się epoka narzucania decyzji niezależnym narodom i ich przedmiotowe traktowanie. Polacy ze swoimi doświadczeniami mogą spotkać się w rozumieniu historii z Ukraińcami" - powiedziała w rozmowie z PAP konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska.
W styczniu br. w Mississauga przedstawiano inny polsko-ukraiński projekt, wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny", będącej zestawieniem rysunków polskich dzieci z 1946 r., pochodzących z Archiwów Akt Nowych i współczesnych rysunków dzieci ukraińskich, zbieranych na portalu "Mom I see war" podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wówczas również goście wernisażu zwracali uwagę na podobieństwa obecnych wydarzeń na Ukrainie do historii Polski.
Z Toronto Anna Lach (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez