"Rok polski" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
2023-09-16 11:31:49(ost. akt: 2023-09-16 11:45:24)
Do końca roku na wystawie "Rok polski" w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można oglądać prace patrona radomskiego muzeum oraz innych polskich malarzy z lat 1850-1939, m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego i Aleksandra Gierymskiego.
Inspiracją dla twórców ekspozycji "Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)" była książka Zofii Kossak "Rok polski. Obyczaj i wiara" będąca czymś w rodzaju poetyckiego kalendarza. Książka zawiera opisy charakterystycznej dla danej pory roku przyrody, obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń.
"Po przeczytaniu tej lektury wpadliśmy na pomysł, by pokazać na wystawie, to co namalowała piórem Zofia Kossak. Sięgnęliśmy po obrazy najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa" – powiedział jeden z kuratorów wystawy Adam Duszyk.
Ekspozycja stanowi prezentację około 150, m.in. Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Kamockiego, Stanisława Witkiewicza, Ferdynanda Ruszczyca i Aleksandra Gierymskiego.
Wystawa podzielona została na cztery części odpowiadające każdej z pór roku. "Zaczynamy od jesieni, tak jak w +Chłopach+ Władysława Reymonta. Jesień wydaje się najważniejszą porą roku, dlatego że wtedy zbieramy plony, ale też ziemia przygotowuje się do kolejnego siewu" - wyjaśniła kuratorka Ilona Pulnar-Duszyk.
Prezentację ubarwiają muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie. Centralne miejsce na ekspozycji zajmuje okazały wieniec dożynkowy. Prezentowane są także stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz rzeźby nawiązujące do różnych pór roku.
Eksponaty pochodzą z Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Poznaniu oraz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej, a także ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz od prywatnych kolekcjonerów. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez