Warszawa odkrywa magię kina niemego

2023-09-15 12:35:08(ost. akt: 2023-09-15 12:36:02)

Autor zdjęcia: Kadr z filmu "Dwóch nieśmiałych", 1928

W stolicy rozpoczynają się Dni Kina Niemego, czyli Sounds of Silents. To niecodzienne połączenie klasyki kina niemego: odrestaurowanych filmów pełno- i krótkometrażowych, w tym ręcznie barwionych, z wykonywanymi na żywo unikatowymi aranżacjami współczesnych gwiazd sceny muzycznej z Polski i Ukrainy. Projekcje poprzedzą wprowadzenia filmoznawcze. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.
Oryginalne połączenia niemych filmów z nowoczesnymi brzmieniami stanowią atrakcyjny program zarówno dla miłośniczek i miłośników kina, jak i fanek i fanów muzyki.

—Cenimy różnorodność. Splatamy gatunki – dramat, slapstick, formy eksperymentalne. Filmy wybitnych twórców stawiamy obok dzieł anonimowych. Dźwięki będą meandrować między jazzem a muzyką elektroniczną. Dzieci zaprosimy do kreatywnej zabawy edukacyjnej, a dorosłych do rozmowy o odpowiedzialności w sektorze kultury. W sprzecznościach widzimy odbicie rzeczywistości i pole do dialogu oraz tworzenia nowych wartości.

W programie filmowym znalazły się m.in.: arcydzieło „Ziemia” Ołeksandra Dowżenki, pierwsza dokumentalna symfonia miejska „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” Waltera Ruttmanna, ostatni niemy film René Claira „Dwóch nieśmiałych”, zestaw najstarszych krótkometrażowych filmów z bohaterkami w rolach głównych – „Pierwsze wredne baby kina”, a także rzadko pokazywana czechosłowacka komedia „Kochanki starego przestępcy” Svatopluka Innemanna. Filmy będą wyświetlane z napisami polskimi i angielskimi.

Podczas seansów w kinie Muranów(otwiera się w nowej karcie) można będzie posłuchać oryginalnych aranżacji i improwizacji w wykonaniu muzyków z Polski i Ukrainy. Zagrają: Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Julek Płoski, Zoi Michailova aka Facheroia oraz Baasch.

— Rozrywkę łączymy z edukacją i potrzebą dialogu branżowego. Dzieci i młodzież zapraszamy na warsztaty, a przedstawicieli branży na otwartą dyskusję podczas debaty poświęconej roli i znaczeniu menedżerów kultury.

Wydarzenie jest dedykowane pamięci Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, zasłużonej dla Warszawy i szkół w całym kraju animatorki kultury, która kochała nieme kino, wierzyła w edukację oraz inkluzywność.

UM Warszawa