Rollercoaster na rynku nieruchomości

2023-09-15 11:27:47(ost. akt: 2023-09-15 11:29:47)

Autor zdjęcia: pixabay

Wzrosło zainteresowanie zakupem nieruchomości dzięki bezpiecznemu kredytowi 2%. Ale już w lutym 2023 roku eksperci zauważyli skok w liczbie wejść na strony poświęcone prezentacji lokali.
Szacuje się, że wskutek zainteresowania rządowymi propozycjami ceny mieszkań wzrosną o 10 proc. Ale już w lutym portal Otodom deklarował, że w styczniu odnotował wzrost liczby użytkowników do 6,48 mln. W stosunku do grudnia poprzedniego roku to wzrost o 28 proc. Skok zainteresowania wyszukiwaniami był natomiast o 40 proc. wyższy.

To pokazało, że po okresie stagnacji 2022 roku jest szansa na odbicie na rynku nieruchomości. Inflacja, wojna na Ukrainie, a wcześniej pandemia sprawiły, że sytuacja w tej branży to istny rollercoaster.

Zainteresowanie Bezpiecznym kredytem 2 % jest wyższe niż przewidywał rząd. Przewidywano, że do końca 2023 roku zostanie udzielonych 10 tys. kredytów z dopłatą. A już w pierwszym miesiącu działania programu banki przyjęły 18 tys. wniosków kredytowych. Efektem złożenia tych i kolejnych wniosków może być udzielenie nawet 40 – 60 tys. preferencyjnych kredytów. Bezpieczny kredyt 2 % to obecnie bezkonkurencyjna oferta na rynku sprzedaży mieszkań. Rata do spłaty jest o ok. 1/3 mniejsza niż przy spłacie tradycyjnego kredytu. Zdolność kredytowa beneficjentów programu również wzrasta o 1/3 , a nawet ½.

Rządowa pomoc trafiła też na podatny grunt – konsumentów „wyposzczonych” sytuacją po pandemii oraz początkach inflacji, kiedy to banki „przykręciły kurki” z kredytami. Od końcówki roku 2021 do połowy bieżącego roku Polacy uzyskali o ok. 100 tys. mniej kredytów niż zazwyczaj. Obecnie 2,5 miliona młodych Polaków w wieku 25 – 34 lata mieszka z rodzicami. To właśnie dla tej grupy wiekowej i starszych, osób do 45 roku życia przewidziany jest Bezpieczny kredyt.

Również ci, którzy do tej pory wynajmują lokal patrzą z zaciekawieniem na ten program, bo zapewnia raty kredytu konkurencyjne dla najmu. W dodatku 2/3 wynajmowanych w naszym kraju pomieszczeń to lokale przeludnione. Daje nam to najniższy w tej kategorii wynik w Europie.

Wrzesień to również gorący okres dla wynajmujących mieszkania studentów, którzy z pomocą rodziców będą mogli próbować ubiegać się o preferencyjny kredyt. Możemy się więc dodatkowo z tego tytułu spodziewać kolejnego zalewu banków wnioskami kredytowymi .

Wagonik rollercoastera z mieszkaniami ruszył w górę, jak jednak podkreślają eksperci, jego droga po torach jest nieprzewidywalna. Jest jednak wielu chętnych by się nim przejechać.

Dominika Kaźmierczyk