Wielkie święto nauki w Warszawie

2023-09-15 10:14:04(ost. akt: 2023-09-15 10:18:44)

Autor zdjęcia: pixabay

Dzisiaj rozpoczyna się tegoroczny Festiwal Nauki w stolicy. Przez kolejne dwa tygodnie na miłośników nauki w każdym wieku, czekają m.in. wykłady, warsztaty i spotkania weekendowe. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy.
To już 27. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie – wydarzenia o charakterze popularnonaukowym, w którym udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wielu oferowanych w programie spotkań, lekcji, gier edukacyjnych czy wystaw. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi „Nauka to podróż w przyszłość”.

— Przed nami wielkie święto nauki, które potrwa do 29 września. Warszawa od lat współfinansuje Festiwal Nauki bo wierzymy, że dostęp do wiedzy i solidna edukacja, to jedne z najważniejszych fundamentów demokratycznych i innowacyjnych społeczeństw — podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację. — W tegorocznym programie festiwalu zaplanowano ponad 350 wydarzeń, podczas których naukowcy z warszawskich uczelni wyższych, instytucji i ośrodków naukowych podzielą się swoją wiedzą, osiągnięciami i najnowszymi odkryciami. Każdy uczestnik i każda uczestniczka wydarzenia znajdzie coś dla siebie. Mnóstwo spotkań przygotowano również z myślą o dzieciach i młodzieży. Zapraszam na fascynującą przygodę ze wszystkimi dziedzinami nauk, w tym m.in: medycyną, sztuką, najnowszymi technologiami, historią czy filozofią — dodaje wiceprezydentka.

Program tegorocznego Festiwalu Nauki jest podzielony na 3 części: lekcje, spotkania oraz wystawy. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej: festiwalnauki.edu.pl/program.

Część z wydarzeń festiwalowych odbywa się w miejscach, gdzie na co dzień pracują naukowcy w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i doświadczalnych.

Na lekcje festiwalowe obowiązują zapisy poprzez stronę internetową Festiwalu Nauki, a przy wybranych spotkaniach widnieje informacja, pod jakim adresem można się zapisać (brak informacji o zapisach oznacza, że nie obowiązują).

Główne debaty i ważniejsze spotkania festiwalowe będą rejestrowane, a także udostępniane za pośrednictwem kanału YouTube Festiwalu.

W czasie międzyfestiwalowym działa tzw. Kawiarnia Naukowa. Na stronie internetowej publikowane są informacje o spotkaniach upowszechniających naukę. Wydarzenia te mają formę stacjonarną, część z nich jest także transmitowana online, a ich zapis publikowany jest w internecie.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu Nauki są: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet SWPS oraz Akademia Leona Koźmińskiego.

Partnerami wydarzenia są m.st. Warszawa oraz miejska jednostka doskonalenia nauczycieli – Warszawskie Centrum edukacji Innowacyjno-Społecznych (WCIES).

UM Warszawa