LOT-owskie zawody, których już nie ma
2023-09-14 14:17:29(ost. akt: 2023-09-14 14:21:27)
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły loty długodystansowe w latach 70. W przeszłości PLL LOT zatrudniały maszynistę lokomotywy, a nawet otworzyły własną piekarnię. Zanim we flocie PLL LOT pojawił się Boeing 767, istniał wymóg, by w kokpicie podczas lotu było aż pięć osób.
„Z przewoźnika, który nie był liderem w ramach krajów bloku wschodniego, na końcu lat 70., Polskie Linie Lotnicze LOT stały się zdecydowanie największą linią i przewoziły najwięcej pasażerów” – wspomina Władysław Metelski, doradca zarządu PLL LOT ds. floty.
W latach 70. Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły loty długodystansowe. Było to możliwe dzięki wejściu do floty samolotów dalekiego zasięgu – Iłów-62. Do roku 1972, jedynym środkiem transportu do USA był statek Stefan Batory. Rejs trwał ponad tydzień. Dlatego uruchomienie przez narodowego przewoźnika rejsów przez Atlantyk zrewolucjonizowało podróże przez wielką wodę.
Aby zapewnić na pokładach zawsze świeże pieczywo, PLL LOT otworzył własną piekarnię, zatrudniając tym samym piekarzy. W latach 70. i 80. polski przewoźnik dysponował również kadrą pracowniczą w postaci murarzy, drukarzy, a nawet… maszynisty lokomotywy! Jakie jeszcze zawody, których dzisiaj już nie ma, funkcjonowały w najbardziej rozpoznawalnej polskiej firmie? Kto poza pilotami musiał znaleźć się w kokpicie? Czy lotnicze przyjaźnie, nawiązane przed laty, trwają do dziś?
Kolejna odsłona wyjątkowych i dotąd niepublikowanych wspomnień z historii Polskich Linii Lotniczych LOT.
Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez