Szef MON: szpital w Legionowie to poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców i szansa na rozwój dla lekarzy-żołnierzy

2023-09-14 12:17:40(ost. akt: 2023-09-14 12:20:07)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: wim.mil

Szpital w Legionowie daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom; jest także szansą rozwoju dla żołnierzy-lekarzy. To wszystko jest gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju - mówił szef MON Mariusz Błaszczak, który w czwartek wziął udział w otwarciu oddziału chorób dziecięcych w szpitalu w Legionowie.
Błaszczak przypomniał, że powołanie Szpitala w Legionowie, który jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie "było strzałem w dziesiątkę". Dodał, że w ciągu kilkunastu pierwszych miesięcy działania działający od stycznia 2022 roku szpital przyjął ponad 16 tys. pacjentów.

"Szpital jest miejscem, w którym ratowane jest życie żołnierzy Wojska Polskiego, ale także mieszkańców Legionowa, powiatu legionowskiego czy też województwa mazowieckiego" - powiedział. Dodał, że szpital odpowiada na potrzeby mieszkańców Legionowa.

"W 1980 r., kiedy powstawała +Solidarność+, w Legionowie głównym postulatem była budowa szpitala. Przez te wszystkie dekady, oprócz składania obietnic, nie zrobiono nic w sprawie budowy szpitala. Mam podwójną satysfakcję, dlatego że jako minister obrony narodowej doprowadziłem do tego, że szpital jest w Legionowie (...), ale również jako poseł wybrany z tego okręgu, mam satysfakcję dużej sprawczości działania" - powiedział.

Dodał, że oddział chorób dziecięcych w szpitalu w Legionowie jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt i działa całą dobę, siedem dni w tygodniu. "Jest to szpital nowoczesny, zbudowany według wymagań stawianych opiece medycznej w XXI wieku. Jest to szpital, w którym leczą - obok lekarzy cywilnych - lekarze wojskowi. Praca w szpitalu w Legionowie jest także szansą rozwoju dla żołnierzy lekarzy. To wszystko daje poczucie bezpieczeństwa nam wszystkim, to wszystko jest gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju" - mówił.

Szef MON nawiązał również do historii Legionowa; podkreślił, że od początku związana jest ona z wojskiem. "Zresztą, sama nazwa jest na cześć legionów marszałka Józefa Piłsudskiego (...) Aż do 2011 roku nieprzerwanie w Legionowie stacjonowało wojsko. Wtedy, w 2011 roku, rząd koalicji PO-PSL zdecydował o rozwiązaniu 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, ale odbudowaliśmy te straty, które zostały wyrządzone przez koalicję PO-PSL" - powiedział.

"W Legionowie mamy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, w powiecie legionowskim jest dowództwo WOT, a żołnierze Wojska Polskiego mają zapewnioną opiekę zdrowotną - jak również mieszkańcy Legionowa, powiatu i całego województwa. Cieszę się, że jesteśmy dziś świadkami otwarcia nowego oddziału" - powiedział Błaszczak. "Życzę, żeby młodzi pacjenci jak najszybciej powracali do zdrowia właśnie tu, w szpitalu Legionowie" - dodał.

Dyrektor szpitala w Legionowie płk dr n. med. Robert Ryczek mówił z kolei: "To dla nas, w szpitalu w Legionowie, bardzo ważny, uroczysty dzień - otwieramy oddział chorób dziecięcych. Ten oddział jest logicznym uzupełnieniem tego, co dzieje się w szpitalu - POZ pediatrycznego, nocnej, świątecznej opieki zdrowotnej. To efekt naszego wysiłku organizacyjnego i naszych doświadczeń, które zbieramy przez już ponad rok działalności oraz wniosków, które z tego wyciągamy; (...) to zasługa całego zespołu, który tu w szpitalu pracuje".

Błaszczak wręczył akt powołania na stanowisko kierownika nowego oddziału dr n. med. Ewie Straż-Żebrowskiej. Jak mówiła, oddział dziecięcy to placówka bardzo potrzebna w Legionowie. "Oddział jest bardzo komfortowo i nowocześnie urządzony; posiada 5 sal i 10 łóżek, jedną bardzo nowoczesną izolatkę; wszystkie sale posiadają klimatyzację, osobny węzeł sanitarny, jak również specjalne fotele, dzięki którym rodzic będzie mógł przebywać ze swoim dzieckiem przez cały okres hospitalizacji" - wskazała.

Straż-Żebrowska zaznaczyła, że oddział będzie przyjmował pacjentów zarówno w trybie pilnym, jak i planowym. Podkreśliła również, że w szpitalu działa m.in. zespół anestezjologów gotowych do interwencji w nagłych przypadkach. "W zakresie działania oddziału będą głównie choroby infekcyjne - układu oddechowego czy pokarmowego; będziemy również świadczyć usługi diagnostyczne w zakresie najczęściej występujących problemów pediatrycznych" - powiedziała kierownik nowego oddziału.

Szpital w Legionowie działa od stycznia 2022; jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego (z siedzibą na warszawskiej ulicy Szaserów), zarządzanego przez gen. Grzegorza Gieleraka. Placówka jest centralnym ośrodkiem dla wojskowej służby zdrowia.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki