Maraton Warszawski - Tronina: pierwszy raz w historii wystartujemy spod Pałacu Kultury

2023-09-14 19:30:22(ost. akt: 2023-09-14 11:39:23)

Autor zdjęcia: PAP

"Po raz pierwszy w historii Maraton Warszawski wystartuje spod Pałacu Kultury i Nauki, który jest centralną częścią miasta. Start i meta znajdują się na ulicy Emilii Plater" - poinformował dyrektor imprezy Marek Tronina. Bieg na 42,195 km rozpocznie się 24 września o godzinie 9.00.
45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz miasto stołeczne Warszawa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rafał Trzaskowski.

"Maraton będzie obecny w tkance miejskiej. Plac Defilad będzie jedną wielką fanzoną. Organizujemy też kilkadziesiąt punktów na trasie, żeby kibice w całym mieście mogli przyjść i stać się częścią tego święta" - kontynuował Tronina.

W kilku poprzednich latach Maraton Warszawski rozpoczynał się i kończył w Parku Fontann nad Wisłą. Nowa lokalizacja jest kluczową zmianą.

"Marzymy o tym, żeby robić wielką imprezę o znaczeniu co najmniej europejskim. Trzeba myśleć ponad własnymi ograniczeniami. Wygodnie było nam w Parku Fontann. Mogliśmy tam organizować maraton latami. Jednak udało nam się zebrać zespół głodnych sukcesu ludzi, którzy chcą czegoś więcej i dzięki nim maraton może zaczynać się i kończyć w takim miejscu. Jestem przekonany, że nie poznają państwo tej imprezy" - zadeklarował dyrektor maratonu.

Biegacze spod Pałacu Kultury skierują się Alejami Jerozolimskimi w stronę Stadionu Narodowego. Następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie wzdłuż Wisły pobiegną na północ. Mostem Gdańskim przedostaną się na Żoliborz. Dalsza część trasy będzie przebiegać przez północno-zachodnią część Warszawy: Wolę, Bemowo i Bielany. Przed Mostem Północnym zawodnicy skierują się na południe i przebiegną obok Akademii Wychowania Fizycznego, a następnie wrócą do centrum, przebiegając m.in. przez Plac Wilsona.

"Tegoroczna trasa jest wyjątkowa nie tylko ze względu na umiejscowienie startu i mety, ale również dlatego, że wiedzie miejscami, gdzie nigdy wcześniej nie było biegów. Wynika to z sytuacji drogowej. Na południu miasta budują się linie tramwajowe i z tego powodu zrezygnowaliśmy z tego fragmentu, ale dzięki temu udało się odkryć zupełnie nowe miejsca, w których sam nawet wcześniej nie byłem. Dzięki temu będziemy na Bemowie, a nawet wyjdziemy poza Warszawę" - wyjaśnił Tronina.

Trasa Maratonu Warszawskiego posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i World Athletics.

"Z punktu widzenia sportowego ta trasa będzie znacznie szybsza od dotychczasowej. Jest również bardzo przyjemna i ładna, bo nie kręci się cały czas po śródmieściu i jest wokół niej dużo zieleni. W dniu biegu ma być 19 stopni, więc mogą paść bardzo dobre wyniki" - dodał.

Zawodnicy, którzy lubią rywalizację drużynową będą mogli wystartować w sztafecie maratońskiej. Długość poszczególnych zmian to około 10, 18 i 14 km. Natomiast o godzinie 9.30 rozpocznie się towarzyszący bieg na 10 km.

"Maraton to koronny dystans o którym wielu marzy. W Warszawie odbywa się wiele wydarzeń o charakterze sportowym i biegowym na czele z Warszawską Triadą Biegową. Dzięki temu Warszawę odwiedza coraz więcej zagranicznych gości. Nasze miasto jest dobrym miejscem na weekendowy odpoczynek, a turystyka sportowa może do nas przyciągnąć osoby, które jeszcze nie były w tej części Europy. Dzięki tej imprezie będziemy mogli pokazać piękno naszego miasta, zarówno jego zabytkową oraz nowoczesną część, która dynamicznie się rozwija. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie rosło, a my razem z nim" - oznajmił Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji miasta stołecznego Warszawy.

Pierwsza edycja Maratonu Warszawskiego odbyła się 30 września 1979 roku. Wystartowało w niej około dwa tysiące uczestników. Na tegoroczny maraton i bieg na 10 km zapisało się dotychczas około 10 tysięcy osób.

W centrum Warszawy stanie specjalny zegar, który będzie odliczał czas do rozpoczęcia maratonu.(PAP)

Autor: Maciej Gach