Organizator EuroSkills Gdańsk 2023: to była ciężka praca 

2023-09-13 11:12:51(ost. akt: 2023-09-13 11:14:15)

Autor zdjęcia: PAP

Prestiż, rozmach, ogrom pracy i… łut szczęścia - o kulisach organizacji największych europejskich zawodów umiejętności branżowych rozmawiali na moment przed rozpoczęciem gali medalowej Wojciech Surmacz, prezes PAP i dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Niemal 600 zawodników z 32 państw zrzeszonych w WorldSkills Europe, rywalizujących przez 3 dni w 42 konkurencjach i wspieranych przez grono 500 ekspertów - 8 edycja EuroSkills została zorganizowana w rekordowo krótkim czasie.

„To są bardzo prestiżowe zawody, więc kraje biją się o to, żeby być ich organizatorem. I tak, jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w piłce nożnej, by uzyskać prawo do organizacji EuroSkills, trzeba składać aplikację 6 lat wcześniej” - podkreśla Paweł Poszytek.

W 2022 r. Rosja została wykluczona ze wspólnoty WorldSkills Europe i została jej odebrana organizacja zawodów EuroSkills 2023 w Sankt Petersburgu. Swoją kandydaturę zgłosiła Polska, która w czerwcu 2022 r. została jednomyślnie zaakceptowana przez 32 państwa zrzeszone w WorldSkills Europe. Dla organizatora - FRSE, oznaczało to ogrom wyzwań.

„Przygotowania do każdej edycji EuroSkills trwają 4 lata, my mieliśmy na to 15 miesięcy. Teraz stworzyliśmy pewien problem, bo udowodniliśmy, że można zorganizować tak ogromną imprezę w znacznie krótszym czasie i można zrobić to dobrze” - zaznacza Paweł Poszytek.

Polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023 liczy 41 zawodników startujących w 36 konkurencjach.

Wojciech Surmacz wskazał, że w odróżnieniu od zawodów sportowych, na EuroSkills zwycięzcy nie są znani od razu po zakończeniu konkurencji. O wynikach decyduje grupa sędziów a zawodnicy dowiadują się, kto przeszedł do finału i kto wygrał dopiero podczas rozdania nagród.

„Sędziowanie na EuroSkills jest obudowane skomplikowanymi i ścisłymi procedurami. Każdy kraj ma prawo wystawić osobę, która pilnuje aby sędziowie oceniali rzetelnie i zgodnie z zasadami, a także by nie wypływały na zewnątrz informacje ani wyniki” - wyjaśnia dyrektor generalny FRSE.

Jak podkreśla prezes PAP EuroSkilla to także imprezy towarzyszące, pośród których najważniejszy był Międzynarodowy Kongres Edukacyjny, który odbył się 7 września 2023 r., zorganizowany po raz pierwszy w trakcie zawodów europejskich.
„WorldSkills International organizuje co 2 lata Kongres Edukacyjny w trakcie zawodów światowych. Zeszłoroczna edycja WorldSkills miała odbyć się w Szanghaju, jednak ze względu na panujące w 2022 r. poważne restrykcje związane z pandemią, WorldSkills International nie zdecydowała się na zorganizowanie zawodów w Chinach. Wypełniliśmy te lukę i I kongres, w którym tęgie głowy z całego świata rozmawiają o edukacji trafił do nas” - wyjaśnia Paweł Poszytek.


Źródło informacji: PAP MediaRoom