Dłuższy czas budowy domu

2023-09-11 14:56:07(ost. akt: 2023-09-11 14:56:45)

Autor zdjęcia: pixabay

Czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w I połowie roku wyniósł 45 miesięcy – podał w opracowaniu Główny Urząd Statystyczny. To o 2,3 miesiąca dłużej w stosunku do roku poprzedniego.
Jak wyjaśnia nam analityk rynku nieruchomości Bartłomiej Baranowski z firmy Domiporta Sp z o. o. , właściciela serwisu ogłoszeniowego domiporta.pl, przyczynia się do tego wzrost liczby przepisów, do których musi się dostosować deweloper czy też indywidualny inwestor, w przypadku domu jednorodzinnego. -W ciągu ostatnich pięciu – dziesięciu lat Polska wprowadza nowe przepisy, wdrożone przez Unię Europejską. Dzięki temu nieruchomości są na przykład bardziej wydajne energetycznie. Drugą przyczyną wydłużającego się czasu trwania budowy jest zmniejszająca się liczba dostępnych fachowców i trudności w zatrudnieniu tychże – dodaje Baranowski.

A co jeszcze może wpływać na wydłużenie czasu budowy?
W 2019 roku przeciętny czas trwania budowy budynków mieszkalnych, a więc zarówno domów jednorodzinnych jak i apartamentowców wyniósł 38, 8 miesiąca.

Domy jednorodzinne buduje się dłużej, ponieważ znaczna ich część powstaje w systemie gospodarczym w którym inwestor i przyszły właściciel domu organizuje całą budowę. Często też sam angażuje się w proces budowy i wykańczania przyszłego wymarzonego lokum. Coraz częściej jednak budowę domu zlecamy deweloperom. Wtedy proces powstawania budynku jest krótszy.

Natomiast budynki wielorodzinne deweloperzy oddają do użytku w ok. 23- 24 miesiące. W ubiegłym roku oddano do użytkowania w sumie 238, 6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 22 miliony metrów kwadratowych. W porównaniu z 2021 rokiem liczba mieszkań wzrosła o 1, 7 procent (3,9 tysięcy). Przeciętna powierzchnia użytkowa wyniosła 92, 4 metry kwadratowe. Dla domu jednorodzinnego było to przeciętnie 131, 4 metrów kwadratowych, a dla budownictwa wielorodzinnego 52, 1 metrów kwadratowych.

Przeciętny czas budowy wyniósł 42, 5 miesiąca. Dla domu jednorodzinnego było to 50 miesięcy, zaś dla budynku wielorodzinnego 24,3.

Najdłużej stawia się domy metodą tradycyjną udoskonaloną – przeciętnie 44 miesiące. Najkrócej wielkoblokową – 18. Warto dodać, że takich budynków powstało w zeszłym roku jedynie 7. Konstrukcji drewnianych postawiono zaś w tym okresie 1261, budowa trwała 31, 9 miesiąca, a przeciętna powierzchnia takiej budowli wyniosła 103, 3, a więc średnio najwięcej w stosunku do innych omawianych technologii. Najwięcej nowych mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim.