Gdzie w Polsce żyje się najlepiej?

2023-09-11 12:23:58(ost. akt: 2023-09-11 12:27:42)

Autor zdjęcia: pixabay

Migracje pomiędzy województwami wynikają z reguły z lepszej jakości życia i większej zamożności zasiedlanych terenów.
W 2022 roku nastąpiła wzmożona migracja do województwa mazowieckiego. Na pobyt stały zdecydowało się 66 tys. osób. Kolejnym chętnie wybieranym województwem zostało wielkopolskie. Tu zamieszkało ponad 41 tys. nowych mieszkańców. Polacy zjeżdżają się także do województw: śląskiego (ponad 39 tys. osób), dolnośląskiego (36 tys.) oraz pomorskiego (30 tys.).

W tym samym czasie z Mazowsza wyprowadziło się 57 tys. osób. Ze Śląska natomiast zdecydowało się wyprowadzić więcej osób niż się nań wprowadziło. Również w sąsiednim województwie opolskim saldo migracji było ujemne.

Dodatnim saldem migracji może się natomiast pochwalić zarówno województwo dolnośląskie jak i pomorskie, a także wielkopolskie czy małopolskie.

Do najbogatszych regionów w Polsce należą warszawski stołeczny oraz województwa: śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie. Poziom PKB na 1 mieszkańca powyżej średniej krajowej (69 069) jest w obszarze warszawskim stołecznym (141 362 zł), dolca nośląskim (76 186 zł), wielkopolskim (73 888zł) i śląskim (71 388 zł).

Pod względem PKB na jednego mieszkańca do najbiedniejszych województw należą podkarpackie, warmińsko -mazurskie i lubelskie. Najbardziej wyludnia się to ostatnie.

Widzimy więc tutaj znaczącą korelację pomiędzy poziomem życia mieszkańców danych terenów i napływem do nich przybyszów z innych okolic kraju.

Można także sprawdzić, w których gminach w Polsce mieszkają najbogatsi. Jak to zrobić? Otóż Ministerstwo Finansów przedstawia co roku aktualne zestawienie finansów gmin. Widać tam, które z nich mają największe dochody z tytułu PIT. W 2020 roku najbogatszą gminą miejską został podwarszawski Józefów. W kategorii gmin wiejskich zwyciężyły również podwarszawskie Michałowice, a gmin miejsko – wiejskich również leżący nieopodal stolicy Konstancin – Jeziorna. W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Warszawa. W zestawieniu powiaty ziemskie -m powiat wrocławski. Łącznie budżety samorządów były rekordowe – sięgnęły 65 mld zł.

Możemy przyjrzeć się również gminom pod kątem sprawnego działania samorządów. Organizowany przez Dziennik Gazetę Prawną konkurs „Perły samorządu” już od 11 lat wyróżnia najsprawniej zarządzane gminy i miasta. W kategorii gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców wygrał w tym roku Poznań, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców – Sopot. Najlepsza gmina wiejska to Iława, a miejsko – wiejska – Wasilków.

Dominika Kaźmierczyk