Legionowo porusza i skłania do refleksji

2023-09-10 10:00:00(ost. akt: 2023-09-06 12:57:49)

Autor zdjęcia: wikipedia.pl

Poznaj swój kraj – to hasło rozpropagowane przez czasopismo o tym samym tytule, wydawane w Polsce już od 1958 roku. Poznaj swoją okolicę – to hasło dziś jeszcze bardziej aktualne.
Na taką potrzebę poznania historii okolicy, w której dane nam jest żyć odpowiadają muzea regionalne, takie, jak powstałe w 2006 roku Muzeum Historyczne w Legionowie. Jego siedziba mieści się w willi z lat 30 XX wieku przy ulicy Adama Mickiewicza 23, a filia „Na Piaskach” w odrestaurowanym i przeniesionym z ulicy Zegrzyńskiej budynku kasyna armii carskiej z 1892 roku – obecnie przy ulicy Sybiraków 23. Ciekawy widok przedstawia sobą ta willa stojąca w okolicy bloków komunistycznych, ale taka jest historia tych terenów, podobnie jak całej Polski.

Wiele pięknych budynków nie przetrwało wojny. Wiele niestety również obecnie niszczeje, a upominają się o nie mieszkańcy, zakładający organizacje ratujące zabytki. Nie zmienia to faktu, że Legionowo jest względnie nowym miastem, założonym w XIX wieku. Oficjalną nazwę nadano mu w 1919 roku na cześć Legionów Polskich. Te tereny po 1 sierpnia 1914 roku stały się jednym z ważniejszych obszarów stacjonowania rosyjskich żołnierzy w Polsce. Carski garnizon został zlikwidowany w 1915 roku, kiedy to do osady wkroczyli Niemcy. 14 listopada 1918 roku po raz pierwszy od 27 lat w koszarach zamieszkała polska załoga.

Muzeum Historyczne w Legionowie przybliża historię miasta i jego okolic – północnych obrzeży Warszawy, od Jabłonnej, leżącej nad Wisłą, przez nadnarwiański Wieliszew, a także tereny wokół Zalewu Zegrzyńskiego.

Dzieci szczególnie cieszy wystawa stała dotycząca pary podróżników legionowskich – Aliny i Czesława Centkiewiczów. Byli oni polarnikami, a najmłodsi podczas wizyty w sali im poświęconej mogą wybudować igloo. Muzeum prowadzi także działalność wydawniczą i dzięki temu możemy coraz więcej dowiedzieć się o historii tych terenów. Powstały między innymi książki: „Prywaciarze w Legionowie”, „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią” czy „Powstanie warszawskie na terenie I Rejonu Legionowo”.

Młodzież szkolna może natomiast zainteresować się działającą przy muzeum grupą rekonstrukcji historycznej. Grupa odtwarza żołnierzy I Rejonu VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża”. Jako historycznego patrona wybrano 709 pluton AK, który brał udział w najcięższych walkach powstańczych toczonych na terenie Legionowa. Mało kto bowiem wie, że Legionowo, jako jedyne obok Warszawy miasto brało udział w Powstaniu Warszawskim.