Dzieci współtworzą Centrum Nauki Kopernika

2023-09-08 19:00:00(ost. akt: 2023-09-06 11:32:36)

Autor zdjęcia: PAP

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik tworzy zespół konsultantów dziecięcych. Centrum powstało z myślą o nich, a teraz zaprasza najmłodszych, by pomogli tworzyć nowe eksponaty, pokazy, warsztaty i zestawy edukacyjne.
Spokojnie, załapią się też starsi. Nawet studenci drugiego roku. Konsultantem w Koperniku może bowiem zostać każdy, kto należy do grupy wiekowej 7-20 lat. Wystarczy wejść na stronę https://copernicus.fra1.qualtrics.com/jfe/form/SV_1Rhz4kkaUmtSrLo
i wypełnić formularz na konsultanta/ konsultantkę. Za dzieci do 18 roku życia formularz wypełniają rodzice. Od września 2023 roku raz w miesiącu rówieśnicze grupy konsultantów będą spotykały się, by przetestować nowe produkty, warsztaty itd., a następnie weźmie udział w wywiadach focusowych, podczas których wyrazi swoją opinię na ten temat. Organizatorzy planują próbne zajęcia w laboratoriach, oglądanie pokazów w planetarium, testy różnych urządzeń i nowych eksponatów.

Spotkania będą miały miejsce w Centrum Nauki Kopernik lub w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego Centrum Nauki Kopernik. Konsultanci otrzymają również bezpłatne vouchery, chętna młodzież punkty wolontariackie i będą mieli niepowtarzalną okazję, by poznać Kopernika „od kuchni”.

A jest co poznawać. Choć popularnie nazywany muzeum nauki, Kopernik nie chce, by go tak nazywać. Jak bowiem dowodzą jego twórcy „Nie mamy gablot ani przewodników. To przestrzeń, która zainspiruje Cię do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Od Ciebie zależy, ile z tego weźmiesz.” A można wziąć wiele. Z wystaw czasowych i stałych, z Planetarium i przestrzeni Bzzz, która jest dostępna dla zwiedzających … do lat 5. Z Majsterni, w której „można samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – papier, spinacze, kulki, gumki czy patyczki.” Z Teatru Wysokich Napięć, który wystawia spektakl z prądem w roli głównej.

Obecnie Kopernik może pochwalić się kilkoma wystawami czasowymi. „Przyszłość jest dziś” składa się z trzech części i odpowiada na pytanie, jak będzie wyglądała nasza najbliższa przyszłość. Dostępne są już pierwsze dwie: „Cyfrowy mózg?” i „Misja: Ziemia”. Trzecia część „Człowiek 2:0” będzie dostępna dla zwiedzających od 14 października. „GraMY - WYgramy” to wystawa muzyczna. Oczywiście nie jesteśmy w prawdziwym muzeum – tu wszystkie eksponaty można dotykać. Dowiemy się przy okazji, czy fala dźwiękowa łaskocze, ile tonów kryje w sobie garnek oraz o czym szumi woda.

Dominika Kaźmierczyk