Raport: 62 proc. Polaków twierdzi, że Polska to kraj wolontariuszy; tylko 8 proc. angażuje się jednak w wolontariat
2023-09-06 07:02:16(ost. akt: 2023-09-06 07:03:48)
62 proc. Polaków uważa, że Polska to kraj wolontariuszy. A prawda jest taka, że jedynie 8 proc. z nas angażuje się w wolontariat - wskazała Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna organizującego Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.
Szlachetna Paczka przeprowadziła badanie dotyczące postaw i wyobrażeniom Polaków wobec wolontariatu i wolontariuszy.
Wynika z niego, że Polacy mają świadomość korzyści, jakie płyną z udziału w wolontariacie. 48 proc. badanych uważa, że wpis o wolontariacie w CV zwiększa szanse na rynku pracy, a 86 proc. jest zdania, że wolontariat pomaga nabrać doświadczenia i kompetencji. 86 proc. uważa natomiast, że bycie wolontariuszem to powód do dumy.
"Zryw solidarności związany z eskalacją wojny w Ukrainie spowodował, że myślimy o sobie dobrze. Wielu z nas zaangażowało się w działania pomocowe pierwszy raz. Jak jest teraz? 62 proc. uważa, że jest podobnie, że Polska to kraj wolontariuszy. A prawda jest taka, że jedynie 8 proc. z nas angażuje się w wolontariat" - wskazała Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA organizującego Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości.
Jednocześnie w 2023 roku aż 51 proc. Polaków nie angażowało się jeszcze w żadną formę pomocy potrzebującym. Niemal połowa badanych (44 proc.) nie potrafi wskazać żadnej organizacji, która oferuje wolontariat.
Jak zauważyła Szlachetna Paczka, 61 proc. organizacji w Polsce angażuje w sposób regularny lub akcyjny wolontariuszy. To ponad 40 tys. fundacji, stowarzyszeń i innych organizacji pożytku publicznego.
Zdaniem 29 proc. Polaków barierą w dołączeniu do organizacji jest nie tyle nieznajomość organizacji, ile brak wiedzy o tym, jak zgłosić się do wolontariatu. Powodów wciąż niskiego zaangażowania społecznego w wolontariat jest jednak więcej. Barierą staje się często brak czasu oraz – w dużej mierze mylne – wyobrażenia na temat sylwetki wolontariusza.
Badani zgodnie uznali, że w wolontariat angażują się głównie młode kobiety, zorganizowane i sprawcze idealistki o ekstrawertycznym usposobieniu. To mądre i aktywne altruistki, które nastawiają się na długofalową pomoc najbardziej potrzebującym.
"To jest dość idealistyczne myślenie o wolontariuszach. Jak popatrzymy na wolontariuszy i wolontariuszki w Szlachetnej Paczce, to widzimy, że są to zwykli, normalni ludzie. Bardzo różni, tak jak my" – oceniła Sadzik. Dodała, że mylne przeświadczenia mogą onieśmielać i tłumić chęć wspierania najbardziej potrzebujących.
82 proc. Polaków uważa, że wolontariat ma realny wpływ na rzeczywistość.
"W zeszłym roku było aż 12 tys. wolontariuszy w Szlachetnej Paczce. Dotarli oni do ponad 15 tys. rodzin w całej Polsce, które otrzymały szlachetne paczki. Zmienili ich świat, mieli wpływ na lokalną społeczność. Czasem dotarli z pomocą do sąsiada, sąsiadki, czasem do kogoś, kto mieszka w dzielnicy obok, ponieważ Szlachetna Paczka, mimo że jest organizacją ogólnopolską, działa bardzo lokalnie" – podkreśliła Sadzik.
Wolontariusze Szlachetnej Paczki co roku docierają do rodzin w potrzebie w całej Polsce, poznają ich trudności i decydują o najlepszej formie pomocy. Darczyńcy przygotowują indywidualną pomoc na podstawie opisu wolontariusza lub wolontariuszki. W połowie grudnia w Weekend Cudów darczyńcy dostarczają przygotowane paczki do magazynów z wybranej lokalizacji, a następnie są przekazywane przez wolontariuszy do rodzin.
Obecnie trwa rekrutacja do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. By zgłosić się do wolontariatu w Szlachetnej Paczce, należy wejść na https://www.szlachetnapaczka.pl/ i wypełnić krótki formularz.
Badanie zostało przeprowadzone dla Stowarzyszenia Wiosna w dniach 30 czerwca - 3 lipca na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1093 osób. Do badania zastosowano metodę CAWI. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez