Redakcja poleca. Tylko dobre książki i wartościowe filmy

2023-09-05 17:06:00(ost. akt: 2023-09-05 18:31:33)

Autor zdjęcia: pixabay

W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób poszukuje sposobów na ciekawe spędzanie czasu i rozszerzanie horyzontów, redakcja ma propozycje, które dostarczą nie tylko rozrywki, ale także głębszych refleksji. Przedstawiamy wyselekcjonowane książki i filmy, które warto mieć na swojej liście "must-read" i "must-watch".
KSIĄŻKI

Pamiętnik z powstania warszawskiego
Autor: Miron Białoszewski
Autor opisuje w nim swoje doświadczenia z okresu powstania warszawskiego (od 1 sierpnia do 9 października 1944), z perspektywy cywila.
Prace nad „Pamiętnikiem” Miron Białoszewski rozpoczął w 1967, gotowy maszynopis złożył w Państwowym Instytucie Wydawniczym w 1968, umowę wydawniczą zawarto w 1969, a książka ukazała się w 1970.



Powstanie 44
Autor: Norman Davies
Książka "Powstanie '44" jest szeroko zakrojoną i wnikliwą analizą wydarzeń dotyczących powstania warszawskiego. Profesor Norman Davies zręcznie przechodzi od przedstawienia poszczególnych zdarzeń po udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ze zrywem Armii Krajowej. Co doprowadziło do jego niepowodzenia? Dlaczego siły alianckie tak długo zwlekały z udzieleniem wsparcia stronie polskiej?



Polska jesień
Autor: Jan Józef Szczepański
Powieść oparta na osobistych przeżyciach autora, ma formę dziennika młodego podchorążego Pawła Strączyńskiego, uczestnika i świadka kampanii wrześniowej. Dziennik obejmuje wydarzenia od mobilizacji, przez marsz ku pozycjom wroga, potyczki, odwrót, wzięcie do niewoli, aż po ucieczkę z jenieckiego transportu. Bohater stopniowo uświadamia sobie ogrom i rozmiary klęski. Pod wpływem obserwowanych wydarzeń zmienia się też wewnętrznie. Doświadczenie wojny staje się dla niego progiem dojrzałości duchowej, przekracza on swoją "smugę cienia”.



FILMY

Miasto 44
Reżyser: Jan Komasa
Polski film wojenny, którego fabuła skupia się wokół – powstania warszawskiego, wielkiego zrywu przeciwko hitlerowskim okupantom. Obraz „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy został doceniony i nagrodzony na wielu festiwalach filmowych.



Pianista
Reżyser: Roman Polański
Wrzesień, 1939 r., 28–letni Władysław Szpilman gra w Polskim Radiu Nokturn cis–moll Fryderyka Chopina. Wybuch niszczy siedzibę rozgłośni i przerywa występ. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają liczne restrykcje. Szpilmanowie wraz z tysiącami innych Żydów muszą się przenieść do getta. Władysław zarabia na utrzymanie rodziny, grając w kawiarni, gdzie zbiera się towarzystwo podejrzanego autoramentu.



Kanał
Reżyseria: Andrzej Wajda
Koniec września 1944 r., powstanie warszawskie dogasa. Walczący na Mokotowie oddział porucznika "Zadry" schodzi do kanałów, by tą drogą przedrzeć się do Śródmieścia.