Edukacja domowa w Warszawie

2023-09-05 16:52:33(ost. akt: 2023-09-05 16:54:19)

Autor zdjęcia: Pixabay

Już ponad 42 tys. dzieci w Polsce spełnia obowiązek szkolny w ramach domowej edukacji. To 1 procent ogółu wszystkich uczniów.
Wzrost zainteresowania taką formą nauki mogliśmy zaobserwować w trakcie pandemii oraz bezpośrednio po niej. Wtedy to zniesiono konieczność otrzymania zgody na nią poradni psychologiczno – pedagogicznej. Edukacja domowa polega na nauce w domu. Nie trzeba chodzić do szkoły, a wiedzę ucznia weryfikują egzaminy, które zdaje on pod koniec roku szkolnego. Uczniowie z reguły zapisują się do jednej ze szkół „przyjaznych ED”, czy też „parasolowych”. To szkoły, które rozumieją ideę tego sposobu zdobywania wiedzy i organizują egzaminy w przyjazny dla dziecka sposób. Można na przykład zaliczyć przedmioty po kolei, w wybranym, dogodnym terminie.

W Warszawie i okolicach funkcjonuje wiele tego typu szkół. Ale aż 25 tys. uczniów edukacji domowej zapisało się od tego roku do Szkoły w Chmurze. Jest to wirtualna platforma edukacyjna, jednak funkcjonująca jako szkoła i również oferująca przyjazne uczniom egzaminy. Zapisują się do niej dzieci i młodzież z całej Polski. Rośnie liczba osób, które zaczynają swoją przygodę z ED w liceum, ale także pierwszaków, dla których będzie to pierwszy i jedyny sposób nauki. Podobne systemy funkcjonują w wielu krajach na świecie, na przykład anglosaskich. Są także kraje takie jak Niemcy, w których edukacja domowa jest zakazana.

Fundacja Szkolna natomiast, która ma swoją siedzibę w przy stacjonarnej Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 20 im. Jana Gutenberga, przy ulicy Obrzeżnej 12a, proponuje uczniom również model hybrydowy – połączenie ED z nauką stacjonarną. W trosce o rozwój społeczny dzieci organizuje zajęcia „w realu” dwa razy w tygodniu. Jest to praca metodą projektową, która rozwija kompetencje przyszłości, takie jak: przywództwo, myślenie innowacyjne, współpraca, komunikacja.

Szkoła Podstawowa Kosmos, której siedziba znajduje się przy Alei KEN 95 UH 29 oferuje zapisanym do niej uczniom edukacji domowej zorganizowane zajęcia kilka razy w miesiącu, w muzeach, w siedzibie szkoły i na świeżym powietrzu, najczęściej w lesie. Na spotkaniach dzieci uczestniczą w warsztatach. Szkoła Kosmos zachęca również rodziców, by szukali wsparcia, na przykład organizowali się w kooperatywy edukacyjne. Takie kooperatywy mogą same zdecydować o utworzeniu własnej małej szkoły i podobnie jak te duże otrzymać prawo do dotacji, wystawiania świadectw szkolnych, legitymacji i zaświadczeń.

Dominika Kaźmierczak