Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce
2023-09-05 16:47:08(ost. akt: 2023-09-05 16:47:59)
Wzrasta liczba osób zatrudnionych w naszym krajów, które pochodzą z innych krajów. To już rekordowe 6.5 procent.
Co ciekawe, w tej puli maleje udział pracowników z Ukrainy. Jak przeanalizowało Centrum Analityczne Gremi Personal, udział Ukraińców wśród obcokrajowców w rejestrach ZUS zmalał do 68, 3 procent z prawie 72 procent w 2022 roku. Wzrosła natomiast liczba pracujących w naszym kraju Białorusinów. W lipcu było to już o 12, 4 tys. więcej niż w styczniu. Trzecią po Ukraińcach i Białorusinach najczęściej zatrudnianą narodowością byli Gruzini. Widać też napływ pracowników z Indii czy Filipin, a także z niedalekiej Mołdawii. Ogółem w Polsce pracują obecnie przedstawiciele 150 krajów.
Najtrudniej jest obecnie zatrudnić pracowników fizycznych. Najniżej opłacanych prac nie chcą już wykonywać nie tylko Polacy, ale także Ukraińcy. Wciąż jednak trudno jest ściągnąć do naszego kraju obcokrajowców z Azji czy Afryki. Coraz więcej wakatów jest w takich branżach jak budownictwo i przemysł, w tym zwłaszcza przetwórstwo spożywcze, a także w rolnictwie.
Trzech na czterech obcokrajowców jest w naszym kraju zatrudnionych w następujących branżach: przetwórstwo przemysłowe, HoReCa (czyli sektor hotelarski i gastronomiczny), TSL (transport, spedycja, logistyka), handel i agencje zatrudnienia.
Trzech na czterech obcokrajowców jest w naszym kraju zatrudnionych w następujących branżach: przetwórstwo przemysłowe, HoReCa (czyli sektor hotelarski i gastronomiczny), TSL (transport, spedycja, logistyka), handel i agencje zatrudnienia.
W zeszłym roku już ponad 70 procent polskich pracodawców informowało o problemach z zatrudnieniem. Obecnie co czwarta firma posiłkuje się pracownikami spoza Unii Europejskiej. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przedsiębiorstwa dysponują 115 tys. wakatów. Z danych Manpower Group wynika, że trudności z zatrudnieniem odpowiednich ludzi mają także firmy z sektorów takich jak bankowość czy finanse.
Po wybuchu wojny na Ukrainie lukę odczuły takie branże jak budownictwo czy transport. Pracujący w tych sektorach mężczyźni z sąsiedniego kraju, opuszczali miejsca pracy w Polsce, by zaciągnąć się do armii. Przybyłe licznie kobiety uciekające przed wojną nie były w stanie zapełnić luki w tych branżach.
Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w 2022 roku wojewodowie wydali 365 490 zezwoleń na pracę pracownikom z innych krajów. Przodowała oczywiście Ukraina, na drugim miejscu znalazły się natomiast Indie, a na trzecim Uzbekistan. Wśród najliczniej reprezentowanych w tym względzie nacji znaleźli się również: Nepalczycy, mieszkańcy Bangladeszu, Uzbekistanu i Turkmenistanu, Filipińczycy, Indonezyjczycy, Wietnamczycy i Turcy.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez