Zakopane droższe od Warszawy

2023-09-04 14:38:25(ost. akt: 2023-09-04 14:41:58)

Autor zdjęcia: PAP/Grzegorz Momot

Mogłoby się wydawać, że to stolica przoduje w cenach mieszkań. Jednak topowe kierunki turystyczne, jak górski kurort czy nadmorskie Świnoujście są droższe.
Zgodnie z wyliczeniami Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego na podstawie danych aplikacji Properly.io metr kwadratowy domu w Zakopanym i okolicach kosztuje już prawie 19 tys. złotych. To więcej niż rzeczony metr w Warszawie czy równie prestiżowym Krakowie. Nawet w Świnoujściu jest taniej. Tam zapłacimy „jedynie” 17 713 złotych za metr kwadratowy, a w Zakopanem dokładnie 18 975.

Tymczasem warszawskie ceny to średnio 13 640, a krakowskie 11 750. Przykładowo, za dom w Tatrach o powierzchni 250 metrów zapłacimy średnio 2,8 mln złotych, w Warszawie od 1,8 do 2,5, a w Krakowie od 2,3 do 2,6 miliona.

Za Zakopanem i Świnoujściem uplasowały się kolejno powiaty: kamieński (16 363 zł. za metr kwadratowy), pucki (14,6 tys.), kołobrzeski (13,1), a następnie pierwszy w tym zestawieniu powiat z Mazur – mrągowski (9,8 tys.), a następnie górskie: karkonoski (9,5 tys.) i nowosądecki (8,2 tys.).

Co więcej, ceny nieruchomości w najbardziej turystycznych zakątkach Polski pną się w górę. Jak obliczył PIE w ciągu roku podrożały o 4,5 procent – prawie tyle, ile wynosi średnia krajowa. Najszybciej drożeją lokale w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. W ciągu roku cena metra kwadratowego wzrosła tam o ponad 4,5 tysiąca złotych.

Jak natomiast wyliczył serwis rankomat.pl, rosną również ceny w Mielnie czy w Sopocie. Według tego serwisu ceny w kilku atrakcyjnie położonych miejscowościach wzrosły nawet o 20 procent w porównaniu do zeszłego roku.

Z wyjątkiem Zakopanego, taniej jest w górach niż nad morzem. W innych górskich miejscowościach, takich jak Szklarska Poręba czy (10 340) czy Krynica- Zdrój (7994) możemy wydać mniej. A Wałbrzych (Góry Wałbrzyskie) z ceną 4863 czy Głuchołazy, położone w Górach Opawskich (4398) są jeszcze tańsze.

Z wyjątkiem Krynicy – Zdroju we wszystkich 17 z analizowanych przez Rankomat miejscowości turystycznych ceny wzrosły. Najbardziej nad morzem, w Sopocie, Międzyzdrojach, Świnoujściu i Władysławowie. Polacy traktują zakup takich apartamentów jako inwestycje, ale także często jako swoje własne wakacyjne, drugie domy. Wielokrotnie łączą też przyjemne z pożytecznym, a więc pobyt w luksusowym apartamencie łączą z jego wynajmem. Najdroższą obecnie miejscowością w Polsce jest Świnoujście, gdzie mieszkania kupują także Niemcy, którzy mają tu blisko. Ale w przeważającej mierze inwestują w nie jednak bogacący się wciąż rodacy.