Kto na czele listy PiS w Warszawie?

2023-09-03 09:59:22(ost. akt: 2023-09-03 10:01:07)

Autor zdjęcia: PAP/Piotr Nowak

Piotr Gliński, Małgorzata Gosiewska, Paweł Wdówik, Paweł Lisiecki i Jarosław Krajewski to kandydaci PiS na posłów, którzy znaleźli się na pierwszych miejscach warszawskiej listy wyborczej tej partii. "To mocna i bardzo zróżnicowana lista, reprezentująca różne wrażliwości i różne części Warszawy" - mówił szef resortu kultury Piotr Gliński.
Prawo i Sprawiedliwość prezentuje w sobotę listy wyborcze w poszczególnych okręgach.

"Jest to lista mocna i bardzo zróżnicowana, reprezentująca różne wrażliwości, ale także różne części naszego miasta, bo są na niej przedstawiciele wszystkich dzielnic Warszawy" - powiedział w sobotę w Warszawie minister kultury Piotr Gliński, który jest "jedynką" na liście PiS w stolicy, w okręgu nr 19.

Na kolejnych miejscach listy znaleźli się: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, członek komisji weryfikacyjnej, poseł Paweł Lisiecki, szef warszawskiego PiS Jarosław Krajewski, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, była minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejczuk, sekretarz generalny Kukiz'15 Marek Jakubiak, była posłanka Ewa Tomaszewska i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.

Na dalszych miejscach znajdują się m.in. były poseł Andrzej Melak, publicysta Artur Wróblewski, historyk prof. Wiesław Wysocki, działacz opozycji antykomunistycznej Adam Borowski czy warszawski radny Filip Frąckowiak.

Gliński prezentując warszawskich kandydatów PiS do Sejmu podkreślił, że nadchodzące wybory są bardzo ważne.

"Dlatego mocna reprezentacja Warszawy w tych wyborach jest szalenie istotna. To są ludzie, którzy reprezentują różne generacje, różne zawody, różne doświadczenia i wrażliwości, ale wszyscy są bardzo silnie związani z Warszawą" - mówił.

"Chcemy, żeby Warszawa mogła się dynamicznie rozwijać tak, jak rozwija się cała Polska (...) Chcemy, żeby ten rozwój Polski wyglądał tak, jak chociażby budowa Muzeum Historii Polski, a nie tak, jak warszawska Sala Kongresowa, która zdewastowana od prawie 10 lat świeci pustkami" - powiedział minister.

Kandydatami PiS do Senatu będą: radny sejmiku mazowieckiego Wojciech Zabłocki (okręg 42, Praga-Południe, Praga-Północ, Rembertów), Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur (okręg 43, Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów), wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Alicja Żebrowska (Okręg 44, Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz) i radny sejmiku mazowieckiego, były burmistrz Bemowa Michał Grodzki (okręg 45, Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy i Wola).

Gliński został zapytany o nieobecność na liście dotychczasowej "jedynki" PiS w Warszawie - prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który będzie startował z Kielc.

"Jest inny lider listy i tak, jak każdy odpowiedzialny polityk, jest gotowy podejmować wyzwania" - zadeklarował. "Ale to jest także - być może - większy obszar na działania wszystkich czterdziestu osób, które tutaj są" - dodał.

"Jesteśmy gotowi, aby walczyć w sposób cywilizowany, w sposób kulturalny, taki jak demokracja tego wymaga, a więc także i ostry. Ścierać się. Konflikt jest czymś w polityce normalnym i nawet pożądanym, ale konflikt rozumiany w sensie cywilizowany, zinstytucjonalizowany, w ramach reguł fair play" - powiedział minister.

Gliński nazwał kandydatów PiS w okręgu 19 "reprezentacją Warszawy patriotycznej, Warszawy ambitnej".

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Mateusz Mikowski