Spadek inflacji. Kiedy będzie jednocyfrowa?
2023-08-31 14:34:32(ost. akt: 2023-08-31 14:36:32)
Głównym źródłem spadku inflacji były ceny żywności – stwierdziła ekonomistka PKO BP Anna Wojtyniak w komentarzu do danych GUS. Dodała, że choć inflacja utrzymała się na dwucyfrowym poziomie, RPP może we wrześniu rozpocząć cykl obniżek stóp.
W czwartek GUS podał szybki szacunek inflacji w sierpniu. Wynika z niego, że inflacja liczona rok do roku spadła do 10,1 proc. z 10,8 proc. w czerwcu, zaś w stosunku do lipca nie zmieniła się.
„Podobnie jak w poprzednich miesiącach głównym źródłem spadku inflacji CPI były ceny żywności, które względem lipca obniżyły się o 1,0 proc., ponownie silniej niż wynikałoby ze wzorca sezonowego. W konsekwencji, ich roczna dynamika obniżyła się do 12,7 proc. z 15,6 proc. w lipcu wobec 24,0 proc. w tegorocznym, wiosennym szczycie. Kształtowanie się globalnych cen surowców wskazuje, że dezinflacja żywnościowa będzie kontynuowana, a roczna dynamika cen w tej kategorii osiągnie poziom ok. 7-8 proc. r/r do końca roku” – stwierdziła ekonomistka PKO BP Anna Wojtyniak w komentarzu do danych GUS.
Wskazała, że ceny nośników energii nie zmieniły się przez drugi miesiąc w rzędu, co wg niego potwierdziło, że najsilniejszy impuls dezinflacyjny po stronie tego komponentu (w szczególności opału) już minął. Dodała także, że hamowanie inflacji ograniczały wzrosty cen paliw, jako że miesięczna dynamika cen w tej kategorii przyspieszyła do 1,9 proc. z 0,4 proc. w lipcu ze względu na wzrost cen ropy naftowej na rynkach światowych.
„Szacujemy, że inflacja bazowa (bez żywności i energii) w sierpniu obniżyła się 5. miesiąc z rzędu do ok. 9,9-10,0 proc. r/r z 10,6 proc. r/r w lipcu. Skala dezinflacji w przypadku inflacji bazowej była zatem zbliżona do skali spadku inflacji CPI. Miesięczna dynamika cen w kategoriach bazowych wyniosła ok. 0,3 proc., a impet inflacji bazowej utrzymał się w okolicach 0,4-0,5 proc. m/m (sa) – wciąż powyżej dynamiki zgodnej z celem NBP (0,2-0,3 proc. m/m sa), ale wyraźnie poniżej 1,0 proc. odnotowanego na początku roku” – oceniła ekonomistka PKO BP Anna Wojtyniak.
Dodała, że schłodzenie rynku pracy, zwłaszcza hamowanie dynamiki płac, będą wspierać dalszy proces dezinflacji.
„Na spełnienie warunku jednocyfrowej inflacji, wymienionego przez prezesa NBP jako przesłankę do obniżek stóp, musimy poczekać jeszcze do września. Dostrzegamy jednak wyraźny spadek inflacji bazowej i utrzymanie się tendencji dezinflacyjnych, co naszym zdaniem może stanowić dla RPP podstawę do dokonania pierwszej obniżki stóp procentowych już we wrześniu” – stwierdziła ekonomistka PKO BP. (PAP)
autor: Marek Siudaj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez