Echo przeszłości: Święto Kultury Żydowskiej w sercu Polski

2023-08-29 12:05:20(ost. akt: 2023-09-01 09:14:43)

Autor zdjęcia: PAP

Tradycyjnie, jak co roku pod koniec wakacji, w stolicy Polski rozbrzmiewają dźwięki, obrazy i zapachy kultury Żydowskiej podczas festiwalu "Warszawa Singera". Od pierwszych nut po ostatnie akordy, które będą brzmieć aż do 5 września, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję odkryć bogatą spuściznę i historię Żydów polskich.
Dźwięki, miejsca i historie
Tradycyjnie, jak co roku pod koniec wakacji, w stolicy Polski rozbrzmiewają dźwięki, obrazy i zapachy kultury żydowskiej podczas festiwalu "Warszawa Singera". Od pierwszych nut po ostatnie akordy, które będą brzmieć aż do 5 września, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję odkryć bogatą spuściznę i historię Żydów polskich.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to niezwykłe wydarzenie kulturalne w stolicy Polski, celebrujące dziedzictwo i historię społeczności żydowskiej, która przez wieki wpływała na życie kraju. W obchodzonym w tym roku jubileuszu 20-lecia, festiwal przypomina nam nie tylko o dziedzictwie kulturalnym, ale także o bogatym i często burzliwym współistnieniu Polaków i Żydów.

Serce festiwalu bije w miejscach szczególnych dla Issaca Bashevisa Singera, uhonorowanego w 1978 roku literacką nagrodą Nobla, urodzonego na mazowieckiej wsi, w malowniczym centrum Polskiej ziemi. Jego rodzina kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania ze względu na obowiązki ojca. Miejsca te na chwilę ożywają dźwiękami muzyki żydowskiej, a aromat tradycyjnych potraw wypełnia powietrze, przyciągając nie tylko mieszkańców Warszawy, ale także gości z innych zakątków Polski i świata.

Mozaika przedwojennej Polski
Festiwal jest świadectwem fascynującej kulturalnej mozaiki, którą była przedwojenna Polska. Polska II Rzeczpospolita była miejscem, gdzie wielokulturowość i różnorodność były codziennością. Także Żydzi, stanowiący znaczący odsetek populacji, odgrywali ważną rolę w życiu gospodarczym, kulturalnym i społecznym kraju. Byli handlarzami, rzemieślnikami, lekarzami, literatami, tworząc nieodłączną część polskiego krajobrazu kulturowego.

Koncerty, wystawy, spektakle teatralne i spacery historyczne w ciągu ostatnich 20 lat pomogły wielu ludziom odkryć na nowo kulturę żydowską, a także zrozumieć jej wpływ na kulturę polską. To jest coś więcej niż tylko festiwal - to przypomnienie o tym, jak ważne jest uczczenie i pamiętanie o naszej wspólnej historii.

Most między czasami
Issac Bashevis Singer, urodzony w sercu Polski, miał sentymentalny związek z krajem swojego dzieciństwa. Jego powieści, nasycone nostalgią i miłością do kraju nad Wisłą, przywołujące żydowską rzeczywistość przedwojennej epoki, cały czas są źródłem wiedzy dla wielu, którzy pragną zrozumieć i poczuć atmosferę tamtych lat. Jego dzieła pełne są opowieści o życiu m.in. na ulicy Krochmalnej w Warszawie, o miejscach, które pomimo upływu lat pozostały nienaruszone w jego pamięci.

Festiwal "Warszawa Singera" to nie tylko święto kultury, ale przede wszystkim przypomnienie o niezwykłej spuściźnie, która wciąż żyje w sercach wielu. Jest to hołd dla tego, co było, i przypomnienie, jak ważne jest pamiętanie i docenianie naszej wspólnej historii. Czasy II Rzeczypospolitej, choć naznaczone były trudnościami, są dla wielu symbolem rajskiego okresu w historii Polski, który został brutalnie przerwany przez II wojnę światową. Festiwal stanowi więc most między przeszłością a teraźniejszością, zapraszając wszystkich do celebrowania bogactwa kulturowego Polski.

Barbara Mikulska-Rola