20. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej już za kilka dni w Warszawie

2023-08-22 16:32:30(ost. akt: 2023-08-22 16:33:14)

Autor zdjęcia: Marek Zimakiewicz

Festiwal Kultury Żydowskiej świętuje w tym roku swoją okrągłą rocznicę. Dwudziesta edycja Warszawy Singera rozpocznie się 26 sierpnia, w jej programie znalazło się ponad 150 kulturalnych wydarzeń.
Festiwal powstał na cześć żydowskiego noblisty Izaaca Beshevisa Singera, jest wyjątkowym punktem w kulturalnym kalendarzu Warszawy. Wydarzenie kultywujące żydowsko-polską wspólnotę to m.in. spektakle, koncerty czy wspólna zabawa taneczna. Działająca od 35 lat Fundacja Shalom zapewnia klimat dawnej Warszawy, wielobarwnego i tętniącego życiem miasta. Atmosfera festiwalu jest oparta na tolerancji, otwartości, życzliwości i wspólnocie.

— Warszawa Singera to prawdziwe święto, bez którego trudno sobie wyobrazić lato w stolicy. Wszyscy czekamy na ten wyjątkowy czas, na gwar, radość i emocje, które towarzyszą obcowaniu z kulturą żydowską w najlepszym wydaniu. Koncerty, zarówno te we wnętrzach jak i w plenerze, spotkania z twórcami i twórczyniami, kontakt z poezją, prozą, sztuką, wspólne zabawy, wspólne smakowanie żydowskich potraw, wystawy i spacery — tak we wstępie do katalogu festiwalowego zaprasza prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 19:30 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, a gwiazdami wieczoru będą Noa i Anna Maria Jopek. W bogatym muzycznym programie są też m.in. koncerty Leszka Możdżera, Agi Zaryan oraz przedstawicieli kultury żydowskiej, w tym wyjątkowe show zespołu Light In Babylon, które poprzedzać będzie kolacja szabatowa. Poczęstunek, na który zaproszeni są wszyscy warszawiacy i nie tylko, odbędzie się 1 września na placu Grzybowskim.

Wisienką na torcie tegorocznej edycji jest 55-lecie pracy artystycznej Gołdy Tencer – artystki o bogatym życiorysie, założycielki Fundacji Shalom, która od dwudziestu lat organizuje Warszawę Singera. W teatralnym programie festiwalu znalazł się m.in. spektakl „Pieśni Getta”, którego Gołda Tencer jest reżyserką. Teatr Żydowski pokaże też swoje najciekawsze produkcje, w tym „Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse” – rozchwytywany spektakl o życiu i twórczości nieżyjącej już wokalistki.

Festiwal jest pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy i posiada dofinansowanie z budżetu miasta. Więcej informacji na temat programu i biletów znajduje się na stronie fundacji: shalom.org.pl/program-2023/

UM Warszawa