Litwa/ Zakończono remont fasady kościoła św. św. Piotra i Pawła w Wilnie, renowację wsparł rząd Polski

2023-08-15 13:11:39(ost. akt: 2023-08-15 13:32:41)
Kościół św. św. Piotra i Pawła w Wilnie

Kościół św. św. Piotra i Pawła w Wilnie

Autor zdjęcia: domena publiczna/wikipedia

W Wilnie zakończono remont fasady kościoła św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia zwana perłą wileńskiego baroku została w tym roku uznana przez portal Catholicsay.com za najpiękniejszą na świecie. prace konserwatorskie w znacznym stopniu wsparła Kancelaria Premiera RP.
„Koszty prac wyniosły około milion euro. Znaczną część tej kwoty, 600 tys. euro otrzymaliśmy od rządu Polski. Instytut Polonika dokonał prac renowacyjnych XVII-wiecznych figur świętych Augustyna i Stanisława Kazimierczyka, znajdujących się na fasadzie kościoła, resztę zebrali parafianie i ludzie dobrej woli” – poinformował PAP proboszcz parafii, ksiądz prałat Wojciech Górlicki.

W ramach remontu, trwającego ponad rok, przeprowadzono badania konserwatorskie, a fasada i obie wieże kościoła zostały poddane gruntownej restauracji. Prace objęły czyszczenie i uzupełnienie ubytków tynku, malowanie ścian w kolorze pierwotnym odnalezionym w czasie badań konserwatorskich, wymieniono okna, więźbę dachową wież i dachu. Wymieniono wszystkie elementy blaszane na wieżach i fasadzie.

„Wszystko, co się dało zrobić na fasadzie zostało zrobione” – podkreśla ks. Górlicki.

W ostatnich latach w kościele zrealizowano też wiele innych prac i urządzono nieduże muzeum, a także odrestaurowano obraz przedstawiający Piotra i Pawła w ołtarzu głównym.

Kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu powstał z fundacji hetmana wielkiego litewskiego i wojewody wileńskiego Michała Kazimierza Paca w latach 1667–1676. Świątynię zaprojektował, a następnie budowę prowadził Jan Zaor z Krakowa. Po jego śmierci w 1672 roku prace kontynuowano pod kierunkiem Giovanniego Battisty Fredianiego.

Wnętrze świątyni ozdobili sprowadzeni w 1677 roku z Włoch Giovanni Pietro Perti i Giovanni Maria Galli. Pod ich kierownictwem powstał bogaty wystrój. Rzeźby świętych Augustyna i Stanisława Kazimierczyka umieszczono na fasadzie w 1673 roku, a ich autorem był najprawdopodobniej Jędrzej Nowotny.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)