Zakopane/ Święto Muzeum Tatrzańskiego; wystawa nieznanych dzieł Witkacego

2023-08-12 10:33:12(ost. akt: 2023-08-12 10:38:04)
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) - Capricornus (pastel), 1918, Zamek Królewski na Wawelu

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) - Capricornus (pastel), 1918, Zamek Królewski na Wawelu

Autor zdjęcia: Wikimedia Commons

"Capricornus" Witkacego to jedno z dzieł, które na co dzień znajduje się na Wawelu, a z okazji Tatrzańskich Musealiów czyli Święta Muzeum Tatrzańskiego, pięć nieprezentowanych dotychczas dzieł tego artysty związanego z Zakopanem, będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza.

"Pięć dzieł Witkacego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, będzie można od soboty podziwiać na wystawie w willi Oksza. Wśród obrazów jest dzieło zatytułowane Capricornus z 1918 r. Wystawa jest dużą ciekawostką, ponieważ te dzieła na co dzień nie są prezentowane. Można będzie je podziwiać w towarzystwie innych dzieł Witkacego, będących w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego" – powiedział PAP dyrektor zakopiańskiego Muzeum Michał Murzyn.

Wystawę zatytułowaną „Witkacy przypomniany na nowo. Prace z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Tatrzańskiego” będzie można podziwiać do października.

Z okazji Tatrzańskich Muzealiów przygotowano szereg wydarzeń przygotowanych w filiach Muzeum Tatrzańskiego, w tym w Gmachu Głównym przy Krupówkach. Świętowanie rozpocznie w sobotę "śniadanie na trawie" oraz warsztaty kulinarne dla najmłodszych w ogrodzie Galerii Sztuki w willi Oksza. Chętni będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie stałej, wystawie czasowej „UrbaMistyka” oraz w pokazie technik koronkarskich. W Galerii rozpocznie się również trasa spaceru śladami sztuki po Zakopanem zatytułowanego „Sztuka w przestrzeni miasta”.

Dla miłośników sztuki współczesnej w Galerii Władysława Hasiora przygotowano całodzienny pokaz filmów – Artyści zakopiańscy. Odwiedzający w weekend Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego będą mieli okazję zwiedzać z przewodnikiem wystawy stałe: etnograficzno-historyczną i przyrodniczą. Będzie można też skorzystać z oprowadzenia kuratorskiego po wystawie czasowej „Made in Zakopane”, na której prezentowane jest zakopiańskie rzemiosło artystyczne tworzone przed II-gą wojną światową.

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbędą się warsztaty przestrzennego suszenia kwiatów. Odwiedzający tę filię Muzeum Tatrzańskiego będą mogli otrzymać cebulki i ziarenka różnych roślin do zasadzenia w swych domach i ogrodach.

Okazją do zapoznania się z początkami stylu zakopiańskiego będzie zwiedzenie wnętrza Chałupy Gąsieniców Sobczaków. W Muzeum Kornela Makuszyńskiego z kolei, przygotowano atrakcje dla dzieci zatytułowane „Makuszyński i miasto”.

W niedzielę Muzeum Tatrzańskie zaprasza do swoich filii w Czarnej Górze - Zagroda Korkoszów, gdzie zaplanowano "śniadanie na trawie" z degustacją potraw regionalnych. W Zagrodzie będzie można wysłuchać opowieści o tradycjach tkackich na Spiszu oraz zobaczyć pokaz tkania na przenośnych krosnach.

Kolejne atrakcje zaplanowano w Dworze w Łopusznej gdzie odbędzie się pokaz przędzenia wełny na kołowrotku oraz prac rękodzielniczych na szydełkach i drutach. Uczestnicy będą również mogli spróbować swoich sił – zapewniają organizatorzy.

Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Od 1 stycznia 2021 r. placówka jest Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)