Płock/ W Muzeum Mazowieckim wystawa norweskiego rzemiosła artystycznego
2023-08-10 13:28:44(ost. akt: 2023-08-10 13:39:20)
W Muzeum Mazowieckim w Płocku 10 sierpnia otwarta zostanie wystawa rzemiosła artystycznego „Ręcznie robione opowieści”, prezentująca prace dziewięciu artystów z Norwegii - szkło, biżuterię, tekstylia i ceramikę. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 października.
Informując o wystawie „Ręcznie robione opowieści”, Muzeum Mazowieckie podkreśliło, iż jest ona częścią realizowanego tam projektu „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, inspirowanego twórczością Stefana (1910-88) i Franciszki (1907-1988) Themersonów, artystów związanych z Płockiem. W ramach cyklu tych wydarzeń w lipcu odbył się Festiwal Sztuk Performatywnych z udziałem ponad 40 artystów z całego świata.
Teraz - jak informuje płockie Muzeum Mazowieckie - na wystawie sztuki użytkowej zaprezentowane zostaną prace dziewięciorga norweskich artystów współczesnych - będą to: Inga Blix i Ragnhild Enge - tekstylia, Liv Blavarp - drewno jubilerskie, Tor Alex Erichsen i Torbjorn Kvasbo - ceramika, Ingun Kleppan - biżuteria metalowa, a także Vidar Koksvik, Kari Hakonsen oraz Kari Molstad - szkło.
„W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy” - podkreślono w anonsie wystawy „Ręcznie robione opowieści”.
Nawiązując do twórczości norweskich artystów oraz charakteru ich prac, które zostaną zaprezentowane na ekspozycji, Muzeum Mazowieckie w Płocku zwróciło uwagę, że „punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna”.
„Te wartości artystyczne coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan tak, że aspekt użytkowy schodzi na dalszy plan lub znika, a materiał staje się kluczowym atrybutem przy klasyfikacji produktu” - podkreślono w informacji zapowiadającej wystawę norweskiego rzemiosła artystycznego. Jak zaznaczono, ekspozycja będzie również pokazywana w Galerii Ullinsvin w Norwegii.
Muzeum Mazowieckie w Płocku przypomniało, że cały projekt „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim”, realizowany wspólnie z Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar, otrzymał dofinansowanie ze środków Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcia wspiera też samorząd Mazowsza.
Kuratorką wystawy „Ręcznie robione opowieści” jest Ingrid Blekastad, od 2000 r. dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w Hamar.
Blekastad jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie w Bergen. Przez 11 lat pracowała jako kurator w Muzeum Sztuki w Lillehammer. Była też wykładowcą historii sztuki na Lillehammer University College. Jest autorką wielu publikacji na temat sztuki współczesnej. Od 2003 r. jest kuratorką Międzynarodowego Festiwalu Performance, który odbywa się Kunstbanken Centre for Contemporary Art.
„Fakt, że wystawa norweskiej sztuki użytkowej prezentowana jest w Muzeum Mazowieckim z jego bogatymi zbiorami sztuki i wzornictwa z okresu secesji i art deco, stawia w perspektywie zarówno współczesną sztukę i rzemiosło, jak i starsze kolekcje. Umożliwia pogłębioną refleksję nad sztuką materialną na przestrzeni wieków, nowymi połączeniami, kontrastami i historiami” - podkreślono w zaproszeniu na wystawę „Ręcznie robione opowieści”.
Wernisaż wystawy norweskiego rzemiosła artystycznego odbędzie się w Muzeum Mazowieckim w Płocku 10 sierpnia o godz. 17. Jak zapowiada placówka, ekspozycja będzie tam czynna do 15 października.
Cały projekt „Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim” potrwa do marca 2024 r. W jego ramach, jeszcze w tym roku, zorganizowana zostanie wystawa multimedialna, łącząca instalacje artystyczne ze sztuką efektu wizualnego „Pochwała przypadku” - ekspozycję w płockim Muzeum Mazowieckim zaplanowano od 7 listopada do 31 grudnia.
Płock to rodzinne miasto Stefana Themersona, awangardowego prozaika, twórcy teorii poezji semantycznej, fotografii i filmów eksperymentalnych. Z Płockiem rodzinnie związana jest również Franciszka, żona Stefana, malarka, rysowniczka, ilustratorka i scenografka. Od wielu lat właśnie w Płocku odbywa się Festiwal Themersonów, poświęcony ich twórczości, organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, który nosi imię obojga artystów.
W Muzeum Mazowieckim w Płocku znajduje się Galeria Themersonów, gdzie prezentowane są m.in. obrazy, rysunki, fotogramy, fotografie, fragmenty filmów oraz przedmioty, które służyły obojgu artystom do pracy, a także związane z ich życiem osobistym.(PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez