Pierwszy mały reaktor Orlenu i Synthosa powstaje w Stawach Monowskich k/Oświęcimia

2023-08-09 07:28:59(ost. akt: 2023-08-09 07:55:22)
Reaktor BWRX-300 wizualizacja GE Hitachi Nuclear Energy

Reaktor BWRX-300 wizualizacja GE Hitachi Nuclear Energy

Autor zdjęcia: GE Hitachi Nuclear Energy

Stawy Monowskie to jedna z siedmiu lokalizacji dla budowy reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE w kwietniu tego roku. Pozostałe sześć to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy BWRX-300 w Stawach Monowskich. Dla OSGE to kolejny, ważny krok w projekcie realizacji budowy floty SMR-ów w Polsce.

Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach decyzji spółka zwróciła się do GDOŚ o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Elementem wniosku jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia, która została przygotowana przez zespół OSGE.

Wcześniej, 27 kwietnia dla projektu w Stawach Monowskich został złożony wniosek o wydanie decyzji zasadniczej (jak jeden z sześciu wniosków złożonych do MKiŚ).

Stawy Monowskie to jedna z siedmiu lokalizacji dla budowy reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE w kwietniu tego roku. Pozostałe sześć to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. Prace nad kolejnymi wnioskami trwają, OSGE kontynuuje również badania dotyczące kolejnych potencjalnych lokalizacji.

BWRX-300 to mały reaktor modułowy (SMR) o mocy 300 MWe, chłodzony wodą, z obiegiem naturalnym, wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa. Reaktor wykorzystuje podstawy konstrukcyjne i licencyjne większego reaktora od GEH – ESBWR, który przeszedł proces licencjonowania przed amerykańskim dozorem jądrowym NRC.

Dzięki radykalnemu i innowacyjnemu uproszczeniu konstrukcji, oparcia na licencjonowanym i sprawdzonym paliwie oraz wykorzystaniu sprawdzonych komponentów, BWRX-300 może stać się najbardziej konkurencyjnym kosztowo i najszybciej wprowadzonym na rynek reaktorem SMR.