Bezpieczniej na Bielanach! Nowa sygnalizacja i chodnik na Wólczyńskiej

2025-05-28 15:08:58(ost. akt: 2025-05-28 15:09:34)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach powstaje nowa sygnalizacja świetlna. Poprawi ona bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a przede wszystkim pieszych. Przebudowane zostaną też tamtejsze przejścia dla pieszych i powstaną przejazdy rowerowe. W kolejnym etapie wzdłuż ul. Wólczyńskiej wybudowany zostanie nowy chodnik.
Obecnie na budowie działa ciężki sprzęt, a pracownicy układają m.in. obrzeża chodników, z których część została już przebudowana. To duże skrzyżowanie o niemałym ruchu. Znajdują się na nim trzy przejścia dla pieszych (w tym jedno przez torowisko tramwajowe). Po zakończeniu prac będzie na nim zdecydowanie bezpieczniej.

Zebra przez ul. Nocznickiego

Na trzy zebry tylko jedna – przez ul. Wólczyńską – została oceniona w audycie bezpieczeństwa przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na „5”. Pozostałe otrzymały ocenę „3”. Tak samo oceniono pobliskie przejście na wysokości ul. Wólczyńskiej 107. Choć nie są to najniższe wyniki (najbardziej niebezpieczne przejścia to „0” i „1”), to wciąż są dalekie od ideału. Dlatego też audytorzy zalecali m.in. budowę sygnalizacji.

Prace na Bielanach będą jednak kompleksowe. Odsunięta od skrzyżowania i skrócona zostanie zebra przez ul. Nocznickiego, przez co skręcające samochody będą mieć więcej miejsca. Z oddaloną od skrzyżowania zebrą łączyć się będzie nowe przejście przez torowisko tramwajowe. Na obu tych przejściach oraz tym przez ul. Wólczyńską wyznaczone zostaną przejazdy rowerowe. Zarząd Dróg Miejskich, który realizuje przebudowę, przesunie też bliżej skrzyżowania wspomniane przejście przy ul. Wólczyńskiej 107. Wyznaczony zostanie tu także nowy pas do skrętu w prawo w ul. Nocznickiego. Termin zakończenia prac wyznaczono na 2 sierpnia.

Chodnik z budżetu obywatelskiego

Wzdłuż ul. Wólczyńskiej powstanie także nowy chodnik. Pojawi się na odcinku od ul. Horacego do ul. Nocznickiego – w miejscu istniejących tzw. przedeptów (ścieżek wydeptanych na trawniku przez pieszych szukających najkrótszej drogi).

Nowy chodnik to pomysł mieszkańców, którzy zgłosili projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie stanowił alternatywę dla istniejących chodników bliżej jezdni ul. Wólczyńskiej. Zapewni wygodne dojście do skrzyżowań z ulicami Sokratesa i Nocznickiego. Również powinien być gotowy w wakacje.

Coraz więcej nowych sygnalizacji

Sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego to niejedyna, jaka pojawi się w tym roku na warszawskich ulicach. Trwa także budowa nowych świateł na skrzyżowaniu ulic Woronicza i Spartańskiej oraz Przyczółkowej i Pałacowej. W zeszłym miesiącu ZDM ogłosił przetargi na budowę sygnalizacji na dwóch kolejnych skrzyżowaniach – ulic Powstańców Śląskich ze Sterniczą oraz Puławskiej z Drumli i Jagielską. Trwają poszukiwania projektantów sygnalizacji dla kolejnych kilkunastu skrzyżowań.

Kolejne przejścia w audycie

W Warszawie kluczowym aspektem bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie go na przejściach dla pieszych. Kolejne zebry przechodzą zmiany – zgodnie z zaleceniami audytu przeprowadzonego w latach 2016-20 na ponad 4 tys. przejść dla pieszych bez sygnalizacji.

Zarząd Dróg Miejskich jest w trakcie rozstrzygania przetargu na ponowny audyt 89 przejść wybranych w całej Warszawie – spośród tych, które już przeszły różne zmiany zalecane przez audytorów. Nie chodzi o potwierdzenie, czy dane rozwiązanie działa. Co do tego nie ma wątpliwości, że azyle, progi, czy skrócenie przejścia mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Chodzi o dokładne sprawdzenie wdrożonych rozwiązań, a także porównanie efektów. Zwłaszcza że w wielu przypadkach audytorzy rekomendowali kilka różnych sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Dowiemy się również, czy na danym przejściu potrzebne są dalsze – a jeśli tak, to jakie – zmiany.

W 2016 roku, kiedy rozpoczął się audyt, na stołecznych przejściach bez sygnalizacji odnotowano 172 wypadki z pieszymi. W ubiegłym, 2024 roku, takich zdarzeń było 67.

red./UM Warszawa