15 lat po powodzi – rusza wielkie pogłębianie Wisły

2025-05-28 14:56:57(ost. akt: 2025-05-28 14:58:23)

Autor zdjęcia: PAP

Pogłębianie Wisły w rejonie Płocka będzie w tym roku kontynuowane. Od przyszłego roku ruszy nowy program na 6 lat, zakładający wydobycie tam z dna rzeki około 2,5 mln metrów sześciennych urobku - ogłosiło płockie starostwo w 15. rocznicę powodzi, która dotknęła ten powiat.
W piątek samorządowcy z regionu płockiego oraz okoliczni mieszkańcy złożyli kwiaty przy kapliczce w Świniarach, w gminie Słubice, która upamiętnia przerwanie przez wezbraną Wisłę wału przeciwpowodziowego 23 maja 2010 r.

"To była największa tragedia w historii powiatu płockiego, która kilku tysiącom mieszkańców gmin Słubice i Gąbin zabrała nie tylko dobytek życia, ale również spokój i poczucie bezpieczeństwa" - powiedział starosta Sylwester Ziemkiewicz, wspominając powódź. "Dziś, wspólnie z rządem i wszystkimi służbami, chcemy przywrócić tu stabilność" - dodał, odnosząc się do planów związanych z pogłębianiem Wisły.

W pobliskim Juliszewie obradowała powiatowa komisja bezpieczeństwa i porządku; tematem było bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.

Po obradach płockie starostwo podało, że również w tym roku rzeka będzie pogłębiana. Prace wznowiono w tym regionie w 2024 r. Z kolei od 2026 r. ma ruszyć tam nowy, sześcioletni program związany z dalszym pogłębianiem Wisły w środkowym jej biegu.

Planowany program - jak przekazało płockie starostwo - zakłada wydobycie łącznie około 2,5 mln metrów sześciennych urobku z dna rzeki w trzech lokalizacjach w powiecie płockim, w dwóch w Płocku i w jednej w pow. płońskim.

W 2010 r. powódź dotknęła gminę Gąbin i sąsiednią Słubice pod Płockiem w maju, po przerwaniu przez Wisłę lewobrzeżnego wału przeciwpowodziowego w Świniarach, a także na początku czerwca, gdy rzeką spływała druga fala wezbraniowa. W obu gminach zalanych zostało ponad 20 miejscowości i mniej więcej 6 tys. ha, zamieszkałych przez 4 tys. osób. Ewakuowano wtedy ponad 2,5 tys. osób i ponad 2,3 tys. zwierząt. Ucierpiały m.in. gospodarstwa rolne i drogi.


red./PAP