Monety, miecze i majestat – Jarmark Tumski z królewskim rozmachem
2025-05-28 14:51:05(ost. akt: 2025-05-28 14:55:38)
Do jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego będą nawiązywały główne wydarzenia 17. Jarmarku Tumskiego w Płocku (Mazowieckie), który w tym roku potrwa od 30 maja do 1 czerwca. Z tej okazji wybito kopię 10-złotowej monety z 1925 r. z wizerunkiem pierwszego króla Polski.
Na 17. Jarmarku Tumskim, jak poinformował w środę Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, pojawi się ponad 400 kramów, w tym 70, które wystawią kolekcjonerzy z całego kraju. Imprezie, która rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli, towarzyszyć będą m.in. występy teatralne i koncerty kataryniarzy.
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego płockiego Jarmarku Tumskiego będzie wystawa „Tajemnice Polskich Insygniów Koronacyjnych” w tamtejszym Muzeum Mazowieckim. Na ekspozycji przygotowanej ze zbiorów Bohdana Kowalczyka, historyka i kolekcjonera antyków z Łodzi, zobaczyć będzie można kopie polskich regaliów, w tym włóczni św. Maurycego, którą Bolesław Chrobry w 1000 r. otrzymał podczas zjazdu gnieźnieńskiego od cesarza Ottona III.
„Wśród eksponatów na wystawie znajdzie się też kopia Szczerbca, czyli miecza koronacyjnego polskich królów, oraz korony grobowej króla Zygmunta I Starego, a także pieczęci majestatycznej z czasów króla Kazimierza Wielkiego” - zaznaczył w rozmowie z PAP Kowalczyk, wieloletni ambasador Jarmarku Tumskiego. Zapowiedział jednocześnie, że podczas oprowadzania po ekspozycji będzie opowiadał zwiedzającym o historii polskich insygniów koronacyjnych, także tej mniej znanej.
Jak dodał Kowalczyk, dla upamiętnienia obchodzonego w tym roku jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, który stał się motywem przewodnim głównych wydarzeń płockiego jarmarku, dostępna będzie tam, nie tylko dla kolekcjonerów, numizmatyczna pamiątka - replika monety 10-złotowej z podobizną pierwszego króla Polski, która w oryginale została wybita w emisji z 1925 r. „Replika monety została przygotowana w limitowanym wydaniu jedynie 200 egzemplarzy” - podkreślił.
Odnosząc się do poprzednich edycji Jarmarku Tumskiego, Kowalczyk ocenił, że jest to wciąż jedno z najważniejszych wydarzeń kolekcjonerskich w Polsce.
Według Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, głównego organizatora imprezy wraz z Urzędem Miasta Płocka, „kramy pełne rozmaitych osobliwości i skarbów” staną na Starym i Nowym Rynku, na placu Narutowicza i okolicznych ulicach, w tym na ulicy Tumskiej, czyli „wszędzie tam, gdzie pamięć dawnych jarmarków drzemie w miejskim bruku”.
Również wzorem minionych odsłon wydarzenia na gości odwiedzających jarmarczne stoiska oraz imprezy towarzyszące będzie czekał nowy numer „Kurjera Tumskiego”, okolicznościowego czasopisma „pełnego opowieści, ciekawostek i jarmarcznych smaczków”. Będą też atrakcje dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka, w tym tradycyjne wesołe miasteczko, pokaz bicykli, warsztaty z jazdy na rowerach i widowisko o historii tych jednośladów.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez