Teatralna Wiosna w Warszawie – ruszają 45. Spotkania Teatralne

2025-05-16 15:16:30(ost. akt: 2025-05-16 15:19:54)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

17 maja startuje 45. edycja Warszawskich Spotkań Teatralnych. Przez dwa tygodnie w Teatrze Dramatycznym zostanie zaprezentowanych 18 spektakli teatralnych, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami, warsztaty i koncerty. Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.
Warszawskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich festiwali teatralnych. Po raz pierwszy wydarzenie pojawiło się na kulturalnej mapie stolicy w 1965 roku. Odbywa się raz do roku, wiosną i nie ma charakteru konkursowego.

Bogaty program i międzynarodowe akcenty

W tym roku festiwalowa publiczność zobaczy 18 spektakli, w tym dwa zagraniczne. Program otworzą „Dzieje grzechu” w reżyserii Wojtka Rodaka z Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Dzień później odbędzie się prezentacja gruzińskiego spektaklu „LIBERTÉ [Trigger Warning]” Daty Tavadze. Wśród propozycji:

„Wesele” Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

„Chłopki. Opowieść o nas i naszych babkach” Jędrzeja Piaskowskiego, inspirowane reportażem Joanny Kuciel-Frydryszak,

„Medea’s Children” („Dzieci Medei”) Milo Rau’a – szwajcarska produkcja eksplorująca mit Medei w nowoczesnym ujęciu.

Teatr im. Stefana Jaracza z Olsztyna zaprezentuje „Susan Sontag” oraz „Wszystko na darmo”. Widzowie zobaczą też spektakle z Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Powszechnego w Radomiu oraz innych cenionych instytucji teatralnych.

Wydarzenia towarzyszące

Warszawskie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle, ale również warsztaty, koncerty, debaty i spotkania z twórcami. W tym roku odbędą się m.in.:

pokazy dyplomowe studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie;

debaty o znaczeniu biografii w filmie, literaturze i sztukach wizualnych;

silent disco i brunch z widzami.

Teatr bez granic

Festiwal od lat stawia na różnorodność i otwartość na nowe formy teatralne. W tym roku szczególny nacisk położono na biografie jako inspirację dla spektakli, a także na młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę.


Więcej informacji o wydarzeniu na oficjalnej stronie festiwalu.


red./UM Warszawa