Już w tę sobotę Noc Muzeów!

2025-05-15 16:55:45(ost. akt: 2025-05-15 16:58:47)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Kilkaset atrakcji będzie do wyboru podczas zbliżającej się Nocy Muzeów w Warszawie. Ta sobotnia noc rozpocznie się już po południu – przygotowano atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, by każdy mógł zobaczyć jak najwięcej. Zazwyczaj olbrzymim zainteresowaniem cieszy się oferta związana z transportem miejskim, ale kolejki ustawiają się też pod znanymi muzeami. Miasto zachęca jednak do wybrania się na wydarzenia niecodzienne, przygotowane specjalnie na ten wieczór.
W nocy z 17 na 18 maja otwartych będzie ponad 300 instytucji, kilkadziesiąt po raz pierwszy – m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury czy Muzeum SGGW. Podobnie, jak w latach poprzednich, będzie można odwiedzać nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne jak siedziby archiwów, ministerstw czy sądów.

Warto pamiętać, że w Noc Muzeów kursowanie metra, tramwajów i autobusów będzie wydłużone do godz. 2:30, a niektóre będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością.

Copyright by miasto st. Warszawa

Na specjalnym stoisku m.st. Warszawy, pod Pałacem Młodzieży, rozdawane będą bilety na zwiedzanie tarasu widokowego PKiN. Do dyspozycji odwiedzających będzie łącznie 2800 wejściówek, każda z wyznaczoną godziną – między 18:00 a 00:30. Także na tym stoisku będzie można uzyskać kompleksowe informacje o ofercie kulturalnej i organizacji specjalnych linii muzealnych przygotowanych na tę noc.

W miejskiej strefie będzie można zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie, przesłać je na e-maila i wydrukować w formie naklejki. Fotografie uczestników zostaną wykorzystane do stworzenia gigantycznego napisu „Noc Muzeów”, który będzie pamiątką tego wydarzenia i materiałem udostępnianym w mediach społecznościowych (najlepiej oznaczyć je hasztagiem #nocmuzeów2025 oraz #NocMuzeówwWarszawie).

Ponadto dla najmłodszych miłośników komunikacji zaplanowano stacjonarną wystawę zabytkowych pojazdów.

Rocznice i początki

Trwają obchody 80-lecia odbudowy Warszawy, wpisuje się w nie ekspozycja Archiwum Państwowego przy ul. Krzywe Koło 7, która przybliża działalność Biura Odbudowy Stolicy i prezentuje mapy, plany oraz zdjęcia z odbudowy Warszawy. Będzie tam także kącik porad archiwalnych i spotkanie z legendarnym mieszkańcem ul. Krzywe Koło – Bazyliszkiem.

Po raz pierwszy zaprasza do siebie także Galeria Ksiuty w Środku, czyli Stowarzyszenie Podwójne Skrzydła przy ul. Środkowej 14, lok. U2. W zbiorach galerii znajduje się ponad dwieście Maryjek – figurek i kapliczek maryjnych, odzwierciedlających lokalną duchowość i tradycję podwórkową, tak charakterystyczną dla przedwojennej warszawskiej Pragi.

Warto odwiedzić także Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury przy ul. Trawiastej 29 (Wawer), gdzie będzie można zwiedzić gabinet Melchiora Wańkowicza. Ekspozycja jest próbą odtworzenia gabinetów pisarza z jego mieszkań na Mokotowie.

Jak co roku do Pałacu Staszica zaprasza Polskie Radio, tym razem jednak wyjątkowo, bo rozgłośnia obchodzi swoje 100-lecie. Będzie można odkryć bogate zbiory i dowiedzieć się, jak zmieniało się radio na przestrzeni lat. Dodatkowo w Pałacu Staszica będzie można uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Polską Akademię Nauk.

Związek Kompozytorów Polskich Oddział Warszawski przygotował koncert plenerowy w Parku Fosa pod Działobitnią Cytadeli Warszawskiej (al. Wojska Polskiego 1B). To wyjątkowe wydarzenie, które zamknie tegoroczne Warszawskie Spotkania Muzyczne. „Gadatliwość drzew“ to przestrzenna instalacja muzyczna Anny Jędrzejewskiej, która nawiązuje do komunikowania się roślin między sobą. Publiczność będzie swobodnie przechadzać się otoczona kombinacją kilkunastu głośników różnej wielkości.

Połączenie gry terenowej z pokojami zagadek w stylu escape room proponuje w Noc Muzeów Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Warszawscy stypendyści instytucji zapraszają do dołączenia do Strażników Nadziei – Foksali, czyli tajemniczych, małych stworzeń, które czuwają nad poziomem mądrości na świecie. Każdy może stać się częścią ich misji – dodać nadziei tym, którym jej brakuje i uratować świat przed chaosem, a przy okazji – dobrze się bawić, rozwiązywać zagadki i odkrywać zakamarki artystycznej kamienicy na Foksal.

Trasy spacerowe – propozycje

Jeśli ktoś sam nie zdecyduje się na konkretne propozycje, może skorzystać z proponowanych tras, np. wokół placu Konstytucji ze zwiedzaniem Politechniki, muzeum Życia w PRL, Biblioteki przy ul. Koszykowej, kilku galerii i Prywatnej Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

Zaplanowano także trasę po prawej stronie Wisły – od Zajezdni Stalowa aż do placu Hallera. Poza odwiedzeniem zajezdni autobusowej będzie można zajrzeć do Domu Kultury Praga w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej, a tam w programie koncert muzyki bałkańskiej, sąsiedzki kolaż praskich wspomnień oraz zwiedzanie odrestaurowanego XIX-wiecznego budynku. Podążający tą trasą zobaczą także Izbę Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8 z ekspozycją pt. „Czerwona mapa Warszawy” oraz zabytkowe piwnice z zachowanymi śladami po dawnym areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Poza tym warszawska historyczna pracownia Lidii i Jana Bohdana Chmielewskich przy ul. Jagiellońskiej 56/1/1a, która zaprasza po raz pierwszy. W jej wnętrzu można oglądać wystawę o polskim modernizmie.

Wokół stacji metra

Przy stacji Centrum na zwiedzających czekać będą atrakcje w Rotundzie PKO BP, otwartej po raz pierwszy w Noc Muzeum. Poza wystawą kolekcji sztuki współczesnej należącej do banku atrakcje czekają także na dzieci, a na wszystkich koncerty, gry i pokaz świetlny. A pobliskie Narodowe Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki zaprasza z kolei na dwie najnowsze ekspozycje: „Media naszych czasów - historia radia i telewizji” oraz „Przyroda największym wynalazcą”.

Obok stacji Świętokrzyska oczywiście będzie można zwiedzić nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale też zajrzeć za kulisy Teatru Lalka, gdzie w programie zwiedzania znalazły się pracownie lalkarska i konstruktorska oraz kabina elektroakustyczna – centrum dźwiękowej magii każdego przedstawienia.

Wysiadający na stacji Słodowiec będą mogli zobaczyć spektakl przygotowany przez Bielański Ośrodek Kultury / MAL Kasprowicza 14, którego głównym elementem będzie 49-letni napis VICTORIA, kaseton zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku.

Z przystanku na Młocinach najlepiej dotrzeć do Huty ArcelorMittal Warszawa przy ul. Kasprowicza 132. Tam w godzinach od 14:00 do 21:00 można będzie zwiedzić schron w podziemiach biurowca Huty Warszawa. Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem.

Blisko Ronda Daszyńskiego mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza zwiedzaniem stałej ekspozycji w tę noc odbywa się tam także inauguracja jedenastego sezonu Pokoju na Lato – letniego pawilonu kulturalno-rekreacyjnego przy Muzeum.

Propozycje dla dzieci

Szkoła Podstawowa Fundacji Szkolnej przy ul. Obrzeżnej 12a na Mokotowie zaprasza w godzinach od 16:00 do 20:00 na badanie tajników sztucznej inteligencji, eksperymenty chemiczne, budowę imponujących konstrukcji w sali inżynieryjnej i wystrzelenie rakiet balonowych, a nawet tworzenie własnych, unikalnych kosmetyków.

Z kolei Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych Synergia, CookLab – FabLab kulinarny (ul. Targowa 66, lok. 33) w godzinach od 16:00 do 21:00 urządzi warsztaty kulinarne ze słynnymi pyzami z Bazaru Różyckiego w tle.

Wolskie Centrum Kultury na Skwerze im. płk. Kuźmirskiego-Pacaka w godzinach od 20:30 do 22:00 przygotuje wydarzenie – Nocne Życie Żyrafy. WCK zaprasza do udziału w grze terenowej na Skwerze, gdzie znajduje się 17 rzeźb, które powstały w ramach Biennale Rzeźby w Metalu w 1968 roku. Na zwycięzców czekać będą drobne upominki.

Na deser można odwiedzić nowe Muzeum Czekolady Fabryki E. Wedla. To pierwsza noc tej placówki, dotąd zwiedzanie odbywało się tylko w części zakładu. W budynku, oprócz edukacyjnej części ekspozycyjnej, znajdują się linie produkcyjne. Atrakcją jest także taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama Warszawy, a także widok na Jeziorko Kamionkowskie. Wstęp jest bezpłatny, ale biletowany – bilety można zarezerwować od 16 maja, od godziny 12:00 na stronie muzeum. Zwiedzanie odbywa się w grupach 30-osobowych, a grupy wpuszczane będą co 30 minut.

Linie muzealne i zabytkowe pojazdy

Tej nocy na pewno nie będą się nudzić pasjonaci komunikacji miejskiej i historycznych pojazdów – po raz kolejny zorganizowane zostaną parady zabytkowych autobusów i tramwajów.

Parada autobusów rozpocznie się o godz. 16:45 i potrwa do 17:45. Ruszy z zajezdni Stalowa na prawym brzegu Wisły, by przemierzyć trasę prowadzącą przez m.in. al. „Solidarności”, al. Zieleniecką, most Łazienkowski i Wybrzeże Kościuszkowskie. Równolegle, w godzinach 17:00–18:00, ulicami Warszawy przejedzie parada zabytkowych tramwajów, która wystartuje z al. Zielenieckiej i zakończy się przy zajezdni Praga, po drodze zahaczając o punkty takie jak plac Zawiszy czy rondo Kercelak.

Niecodzienną atrakcją będzie wspólny przejazd obu parad na dwóch odcinkach trasy – około godziny 17:00 na al. Zielenieckiej oraz około 17:30 na Trasie W-Z. Szczegóły dotyczące parady znajdą się na stronie stołecznego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Nie zabraknie także bezpłatnych linii muzealnych – informacje na ich temat znajdują się na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl.

Komunikacja miejska dłużej

W Noc Muzeów kursowanie metra linii M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2:30. Tramwaje linii 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursowały do ok. godz. 2:30, przy czym ostatnie kursy z centrum zaplanowano ok. godz. 2:00.

Aż do ok. godz. 2:30 kursować będą autobusy linii 116, 180, 190, 509, 517 i 527, jednak ostatnie odjazdy z centrum zaplanowane zostały ok. godz. 2:00.

Stwórz swój informator

Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl. Z pomocą wyszukiwarki można stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania lub pobrać interaktywny informator w języku polskim lub angielskim.

Bieżące informacje na temat wydarzenia dostępne są na Facebooku.


red./UM Warszawa