„Zmiana płci, erotyzacja, destrukcja rodziny” – mocne słowa biskupów o nowym przedmiocie

2025-05-14 15:15:22(ost. akt: 2025-05-14 15:31:51)

Autor zdjęcia: PAP

Wizja seksualności i płci obecna w przedmiocie edukacja zdrowotna jest niezgodna z polskim systemem prawnym - uważa prezydium Konferencji Episkopatu Polski, które zaapelowało do rodziców, aby nie zgadzali się na udział swoich dzieci w "demoralizujących zajęciach".
Od 1 września 2025 r. do szkół wchodzi nowy, nieobowiązkowy przedmiot szkolny - edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację.

List Episkopatu

W związku z wprowadzeniem do szkół nowego przedmiotu, prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało w środę list w tej sprawie. Biskupi zaznaczyli w nim, że wbrew temu, co wskazują niektóre media, w nowym przedmiocie "nie chodzi o zdrowie uczniów". "W swej istotnej części przedmiot ten zawiera treści dotyczące tzw. zdrowia seksualnego, których celem jest całkowita zmiana w postrzeganiu rodziny i miłości" - ocenili członkowie prezydium KEP.

"Wprowadza do szkoły genderową koncepcję płci"

Napisali, że "według założeń nowego przedmiotu, uczniowie mają być od najmłodszych lat poddawani erotyzacji". "Aktywność seksualna została oderwana od małżeństwa i przedstawia się ją jako wyzwolenie z wszelkich barier, w tym granic wiekowych i odpowiedzialności za jej skutki" - zwrócili uwagę biskupi.

Ocenili, że nowy przedmiot "nie wspiera młodych ludzi w zaakceptowaniu swojej płci biologicznej", ale "zachęca dzieci i młodzież do odrzucenia swej kobiecości lub męskości". "Wprowadza do szkoły genderową koncepcję płci", może prowadzić do podjęcia operacji "'zmiany płci', czyli nieodwracalnego okaleczenia ciała młodych ludzi i wielkiej tragedii dla nich samych i ich rodzin" - napisali członkowie prezydium KEP.

Podkreślili, że wizja seksualności i płci obecna w przedmiocie edukacja zdrowotna "jest niezgodna z polskim systemem prawnym". Przypomnieli, że zgodnie z Konstytucją RP "małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i ojcostwo pozostają pod ochroną państwa". Zwrócili uwagę, że "polskie prawo jednoznacznie przyjmuje istnienie dwóch płci: męskiej i żeńskiej".

"Wprowadzana do szkół tzw. edukacja zdrowotna łamie wszystkie tego typu przepisy prawne, a w dłuższej perspektywie zmierza do zmiany polskiego prawa – na prawo antyrodzinne i destabilizujące płeć" - napisali biskupi. Dodali, że tego rodzaju wizja "w sposób oczywisty niszczy fundamenty wychowania".

Nauka Kościoła, a nauczanie dzieci

Przypomnieli, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, "seksualność ma służyć miłości małżeńskiej i rodzicielstwu", a rodzice są "odpowiedzialni przed Bogiem za prawidłowe wychowanie dzieci".

"Nie wolno wam zgodzić się na systemową deprawację waszych dzieci, która ma być prowadzona pod pretekstem tzw. edukacji zdrowotnej" - wskazali biskupi. Zaapelowali jednocześnie, aby rodzice nie zgadzali się na udział swoich dzieci "w tych demoralizujących zajęciach".

W skład prezydium KEP wchodzą przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Tadeusz Wojda SAC, zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny oraz sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak.

Edukacja zdrowotna. Kto i jak się będzie uczył?

Zasady organizowania zajęć z edukacji zdrowotnej określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Zajęcia w publicznych szkołach podstawowych będą realizowane w klasach IV-VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia w klasie VIII mają być realizowane nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego. W liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia zajęcia będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo w klasach I i II albo w klasach II i III, albo w klasach I i III (łącznie dwie godziny w okresie nauczania).

Zajęcia będą organizowane w oddziałach albo w grupach międzyoddziałowych liczących nie więcej niż 24 uczniów. W przypadku zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania, oddział albo grupa międzyoddziałowa mogą być podzielone na mniejsze grupy.

W szkołach niepublicznych liczba godzin zajęć z edukacji zdrowotnej nie może być mniejsza niż liczba godzin zajęć z edukacji zdrowotnej w szkole publicznej.

Zajęcia z edukacji zdrowotnej nie będą podlegały ocenie, i nie będą miały wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

Rezygnację trzeba będzie zgłosić do 25 września danego roku szkolnego.


red./PAP