Polska zamyka rosyjski konsulat. Odpowiedź na sabotaż z Moskwy

2025-05-12 13:59:46(ost. akt: 2025-05-12 14:21:19)

Autor zdjęcia: PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił w poniedziałek 12 maja decyzję o cofnięciu zgody na działalność Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. To bezprecedensowy krok będący odpowiedzią na – jak określił to szef dyplomacji – „karygodny akt dywersji” dokonany przez rosyjskie służby specjalne na terenie Polski.
— W związku z dowodami, że to rosyjskie służby specjalne dokonały aktu dywersji wobec centrum handlowego przy Marywilskiej, podjąłem decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie — poinformował Sikorski za pośrednictwem portalu X.

Podpalenie zlecone przez Moskwę

Chodzi o pożar, który wybuchł 12 maja 2024 roku w centrum handlowym Marywilska 44 w Warszawie. Ogień zniszczył ponad 1,4 tys. punktów handlowo-usługowych, powodując olbrzymie straty materialne i dezorganizując życie tysięcy osób.

Początkowo przyczyna pożaru nie była znana, ale prowadzone śledztwo – jak wynika ze wspólnego oświadczenia ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych – wykazało, że doszło do celowego podpalenia, którego sprawcami byli agenci działający na zlecenie rosyjskich służb.

Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak przekazał, że mamy pogłębioną wiedzę na temat przebiegu podpalenia oraz sposobu jego dokumentowania przez sprawców. - Działania były organizowane i kierowane przez osobę przebywającą na terenie Federacji Rosyjskiej. Jak dodał, część sprawców znajduje się już w areszcie, inni są poszukiwani.

Konsulat w Krakowie – historia i decyzja o zamknięciu

Rosyjski konsulat w Krakowie funkcjonował od ponad dwóch dekad w budynku należącym do Polskich Kolei Państwowych przy placu Biskupim – zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Głównego. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku placówka była regularnym miejscem protestów przeciwko działaniom Moskwy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceminister spraw zagranicznych Henrykę Mościcką-Dendys, Polska wyznaczy stronie rosyjskiej termin opuszczenia konsulatu – nie krótszy niż 30 dni.

Dodatkowo Polska ograniczy swobodę poruszania się rosyjskich dyplomatów po swoim terytorium. — Namawiamy także partnerów z UE do podjęcia podobnych kroków. Schengen nie powinno być wykorzystywane wrogo — podkreśliła wiceszefowa MSZ.

Dyplomatyczne konsekwencje

Na decyzję Warszawy błyskawicznie zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, zarzucając Polsce „celowe niszczenie relacji dwustronnych” i zapowiadając „odpowiednią reakcję” Moskwy.

Tego samego dnia ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na rozmowę. Ostatecznie, jak doprecyzowano, w spotkaniu weźmie udział przedstawiciel ambasady.

Gdańsk ostatnim bastionem

Zamknięcie krakowskiego konsulatu oznacza, że Federacja Rosyjska będzie posiadała już tylko jedną czynną placówkę konsularną w Polsce – w Gdańsku, poza ambasadą w Warszawie. Przypomnijmy, że w październiku 2023 roku Polska zamknęła rosyjski konsulat w Poznaniu, reagując na rosyjski sabotaż we Wrocławiu. W odpowiedzi Moskwa zamknęła wtedy polski konsulat w Petersburgu.

Obecnie mówi się o możliwym odwecie Rosji i ewentualnym zamknięciu polskiej placówki konsularnej w Irkucku.


Źródło: wiadomości.onet.pl