Płonęły torfowiska w rezerwacie – dramatyczna akcja w Wołominie

2025-05-12 03:36:55(ost. akt: 2025-05-12 03:44:22)
zdj, ilustracyjne

zdj, ilustracyjne

Autor zdjęcia: Komanda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie

Na podmokłych terenach objętych ochroną Natura 2000 wybuchł groźny pożar. Ogień zajął torfowiska w rejonie "Białych Błot", znanych z wyjątkowej bioróżnorodności i występowania rzadkich gatunków, w tym chronionej strzebli błotnej. Strażacy walczyli z żywiołem przez kilka godzin w wyjątkowo trudnych warunkach.
Żywioł uderzył w cenny przyrodniczo obszar

Pożar wybuchł około godziny 14:00 w sobotę i objął znaczne fragmenty bagiennych terenów w okolicach Wołomina. "Białe Błota", będące częścią europejskiej sieci Natura 2000, to jedno z nielicznych miejsc, gdzie żyją unikatowe gatunki roślin i zwierząt, w tym strzebla błotna – jedna z najbardziej zagrożonych ryb w Polsce.

Teren trudny, ogień szybki – strażacy mieli ręce pełne pracy

Do akcji ruszyło kilka zastępów straży pożarnej. Jak relacjonuje Ochotnicza Straż Pożarna Stare Grabie, gaszenie ognia w torfowiskach to wyjątkowe wyzwanie.

– „Teren był bardzo trudny – grząski, niestabilny, a ogień rozprzestrzeniał się szybko. Konieczna była ścisła współpraca wszystkich jednostek. Dzięki sprawnej akcji pożar udało się opanować około godziny 19:00” – poinformowali strażacy w oficjalnym komunikacie.

Na razie nie ustalono, co było przyczyną pojawienia się ognia. Trwa analiza zdarzenia.

Zadymienie wciąż groźne – służby apelują o ostrożność

Chociaż pożar został opanowany, służby ostrzegają mieszkańców przed skutkami zadymienia. W powietrzu wciąż mogą być obecne szkodliwe substancje, dlatego zaleca się unikanie spacerów i przebywania w pobliżu pogorzeliska.

– „Apelujemy o rozwagę i nieużywanie ognia otwartego w pobliżu terenów podmokłych. Każda iskra może doprowadzić do tragedii” – przypominają strażacy.

Pożar w sercu przyrody – czy zagrożenie powróci?

Specjaliści ostrzegają, że w dobie susz i zmian klimatycznych torfowiska stają się coraz bardziej podatne na zapłon. Pożary w takich miejscach są szczególnie groźne – nie tylko z powodu trudności w ich gaszeniu, ale również przez długofalowy wpływ na lokalne ekosystemy.

"Białe Błota" to jeden z ostatnich bastionów dzikiej przyrody na Mazowszu. Wszelkie działania ochronne i prewencyjne będą teraz kluczowe, by zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.


Źródło: gazeta.pl