Między nami cały świat – rusza festiwal Millennium Docs Against Gravity!

2025-05-07 14:29:29(ost. akt: 2025-05-07 14:38:25)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Niebawem Warszawa stanie się stolicą kina dokumentalnego – startuje 22. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu tego typu w Polsce. Do 18 maja na ekranach stołecznych kin pojawi się niemal 180 filmów z każdego zakątka globu.
Hasło przewodnie tegorocznej odsłony – „Między nami cały świat” – to ukłon w stronę wspólnoty i solidarności w obliczu globalnych wyzwań. W programie znalazły się tytuły nagradzane na takich festiwalach jak Sundance, Berlinale, Cannes czy IDFA.

17 sekcji, 20 nagród i cała paleta emocji

Festiwalowa mozaika tematyczna obejmuje aż 17 sekcji, m.in. Amerykańskie kontrasty, Klimat na zmiany, Muza i wena, Kobiety zmieniają świat czy Miejsca. W tym roku wręczonych zostanie aż 20 nagród, w tym prestiżowe Grand Prix – Nagroda Banku Millennium.

Z Polski i świata – dokumenty, które zostają w głowie

Festiwal otworzy pełna ironicznego humoru produkcja „Coexistence, My Ass!” Amber Fares – opowieść o próbach pogodzenia zwaśnionych społeczności izraelsko-palestyńskich. W programie także m.in. „Apokalipsa w tropikach” Petry Costy – polityczny thriller o współczesnej Brazylii, „2000 metrów do Andrijiwki” Mstyslava Chernova – wstrząsające świadectwo wojny w Ukrainie, czy „Moja skradziona planeta” Farahnaz Sharifi – intymna kronika życia irańskich kobiet.

Polskie kino dokumentalne ma się znakomicie – świadczy o tym nie tylko międzynarodowe uznanie, ale też jakość produkcji. W Konkursie Polskim zobaczymy dziesięć premier, a aż cztery rodzimych tytuły znalazły się również w Konkursie Krótkometrażowym.

Retrospektywy dwóch gigantów – Cousins i Munk

W tym roku MDAG przygląda się twórczości dwóch artystycznych wizjonerów. Mark Cousins – znany z unikalnego spojrzenia na sztukę i kino – zaprezentuje swój najnowszy film „Nagłe przebłyski głębi istnienia” o malarce Wilhelminie Barns-Graham. Z kolei „Pasażer Andrzej Munk” Michała Bielawskiego to portret jednego z najważniejszych reżyserów w historii polskiego filmu.

MDAG to coś więcej niż kino

Festiwal to także spotkania z twórcami, inspirujące debaty, warsztaty i wydarzenia branżowe w ramach MDAG Industry. W tym roku na uczestników czekają m.in. doświadczenia XR, warsztaty jogi wzroku oraz wystawa fotografii legendarnego południowoafrykańskiego dokumentalisty Ernesta Cole’a.

Więcej szczegółów o wydarzeniach specjalnych: mdag.pl/22/pl/warszawa

Z kina do sieci – MDAG w całej Polsce i online

Festiwal potrwa od 9 do 18 maja w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Następnie, od 20 maja do 2 czerwca, filmy będzie można oglądać także online na platformie mdag.pl.


red./UM Warszawa