Luna i Cezar znów zostali rodzicami - witajcie, tygrysiątka!
2025-05-07 09:30:29(ost. akt: 2025-05-07 09:35:33)
W Ogrodzie Zoologicznym w Płocku urodziły się cztery tygrysy syberyjskie – poinformowała Magdalena Kowalkowska, kierująca działem edukacji i promocji placówki. Rodzicami młodych są 10-letnia Luna i 14-letni Cezar, którzy już po raz drugi doczekali się potomstwa – poprzednio w 2021 roku, kiedy na świat przyszły dwa kocięta.
Nowo narodzone tygryski przebywają obecnie w pomieszczeniu zaplecza pod opieką matki. Na wybieg publiczny trafią prawdopodobnie za około miesiąc, po rutynowych badaniach lekarskich, które pozwolą m.in. określić ich płeć.
Luna zamieszkuje płockie zoo od 2016 roku, a Cezar dołączył do niej dwa lata później. Jak podkreśla Kowalkowska, narodziny tych drapieżników są ważnym wydarzeniem w ramach Europejskiego Programu Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, gdyż tygrys syberyjski to podgatunek skrajnie zagrożony wyginięciem.
Gdy młode osiągną odpowiedni wiek – zwykle po dwóch, trzech latach – trafią do innych ogrodów zoologicznych, zgodnie z zasadami programu ochrony.
Tygrys syberyjski, znany również jako tygrys amurski (Panthera tigris altaica), to największy przedstawiciel rodziny kotowatych i jeden z największych drapieżników lądowych. Dorosły samiec może mierzyć ponad trzy metry (łącznie z ogonem) i ważyć ponad 300 kilogramów. Samice są zazwyczaj nieco mniejsze.
W naturze tygrysy syberyjskie występują głównie na wschodzie Rosji oraz w rejonach przygranicznych północno-wschodnich Chin. Są samotnikami, polującymi na jelenie, dziki, łosie, rysie, a nawet niedźwiedzie. Jednorazowo mogą zjeść do 35 kg mięsa. Ciąża trwa około 3,5 miesiąca, a młode zostają z matką przez 2–3 lata, ucząc się polowania.
Obecnie liczebność tygrysa syberyjskiego w naturze szacuje się na około 500 osobników. Główne zagrożenia to wycinka lasów – prowadząca do zaniku bazy pokarmowej – oraz kłusownictwo, niegdyś popularne z powodu wartościowej skóry i części ciała wykorzystywanych w medycynie chińskiej. Dzięki działaniom ochronnym populacja tego podgatunku zaczęła się stabilizować.
Płockie zoo, zlokalizowane malowniczo na skarpie nad Wisłą, działa od 1951 roku i jest domem dla ponad 4,7 tys. zwierząt z ponad 440 gatunków, w tym wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Od 2015 roku tygrysy syberyjskie mają tam nowoczesny wybieg. Placówka należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych od 2002 roku.
Źródło: wydarzenia.interia.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez