Lotnisko Chopina: Od wyłączenia do modernizacji - zaskakujący zwrot akcji

2025-05-05 08:00:58(ost. akt: 2025-05-05 02:50:38)

Autor zdjęcia: PAP

Lotnisko Chopina w Warszawie, które niedawno było zagrożone zamknięciem na rzecz Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), teraz stoi przed planowaną modernizacją. Nowy zarząd Polskich Portów Lotniczych przygotowuje przetarg na projekt i realizację rozbudowy, która ma znacząco zwiększyć przepustowość i poprawić infrastrukturę lotniska.
Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK i wiceminister infrastruktury, poinformował o planach modernizacyjnych. Po przeprowadzonej rozbudowie Lotnisko Chopina ma być w stanie obsłużyć do 30 milionów pasażerów rocznie, a powierzchnia terminala ma wzrosnąć o 15 procent.

Nowy prezes Polskich Portów Lotniczych, Łukasz Chaberski, podkreślił znaczenie inwestycji w kontekście rosnącego ruchu pasażerskiego. Modernizacja Lotniska Chopina jest niezbędna, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu do momentu pełnego uruchomienia CPK.

Według planów, prace budowlane mają rozpocząć się w 2026 roku, a zmodernizowana infrastruktura ma być gotowa na sezon letni 2029 roku. Koszt całej modernizacji Lotniska Chopina szacowany jest na 1,6 miliarda złotych, z czego 40 procent ma być pokryte z rezerwy finansowej.

Lotnisko Chopina, będące jednym z największych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej, odgrywa kluczową rolę w polskim transporcie lotniczym. Jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT oraz obsługuje loty wielu międzynarodowych przewoźników.

Polskie Porty Lotnicze, powstałe w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną, są integralną częścią Grupy Kapitałowej PPL. Planowana modernizacja Lotniska Chopina ma nie tylko poprawić jego funkcjonalność, ale także umożliwić efektywne współdziałanie z przyszłym CPK, tworząc nowoczesny system transportowy w Polsce.



Źródło: businessinsider