Mocne słowa na Jasnej Górze: podziały, aborcja, nienawiść

2025-05-03 10:56:50(ost. akt: 2025-05-03 11:01:39)

Autor zdjęcia: PAP

Na Jasnej Górze padły słowa, które nie przejdą bez echa. Podczas Apelu Jasnogórskiego, w przeddzień święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda mówił o stanie ducha współczesnej Polski – nie szczędził słów o społecznych podziałach, aborcji, kryzysie wiary i atakach na Kościół.
Niepokój, wybory i wartości w kryzysie

– Modlimy się o pokój w naszej ojczyźnie i na całym świecie, bo czasy są bardzo niespokojne – mówił abp Wojda. Nawiązał do zbliżających się wyborów prezydenckich, wskazując na rosnącą polaryzację społeczną, usuwanie religii ze szkół oraz narastającą niechęć wobec Kościoła.

– Dotykają nas podziały, nienawiść, brak szacunku dla symboli religijnych i agresja wobec duchowieństwa – ostrzegał hierarcha. Dodał, że równie niepokojący jest spadek liczby małżeństw sakramentalnych, dramat demografii i *brak poszanowania życia ludzkiego – także tego nienarodzonego.

„Czy ja naprawdę żyję po chrześcijańsku?”

W swojej refleksji abp Wojda zachęcał wiernych do rachunku sumienia. Wskazywał, że wielu katolików nie traktuje poważnie przykazań, a wiarę zamienia w emocjonalną potrzebę lub wygodne hasło.

– Może nie mam czasu na Eucharystię, bo ważniejszy jest wypoczynek? Może przymykam oczy na prawdę, lekceważę uczciwość, czystość, obowiązki wobec bliskich? – pytał. Mocno odniósł się też do politycznej manipulacji wokół uchodźców, przypominając, że Bóg nie wyklucza nikogo.

– Ty przyjmowałeś wszystkich, bo jesteś Ojcem wszystkich i za wszystkich oddałeś życie – powiedział o Bogu, zwracając się modlitewnie do Maryi.

„Potrzebujemy autentycznej wiary”

Abp Wojda wezwał do odnowy duchowej, opartej na relacji z Chrystusem i żywej nauce Kościoła. – Nie potrzebujemy wiary ckliwej, emocjonalnej czy selektywnej. Potrzebujemy wiary mocnej, głębokiej i wymagającej – podkreślił.

Słowa przewodniczącego Episkopatu wybrzmiały w kontekście zakończenia wieloletniej peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji częstochowskiej – wydarzenia, które dla wielu stanowi duchowy fundament i wezwanie do przemiany.


Źródło: niezależna.pl