Pod sztandarem Królowej Polski

2025-05-03 06:00:00(ost. akt: 2025-05-03 09:34:04)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Kościół katolicki obchodzi 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – święto maryjne o wyjątkowym znaczeniu i religijnym, i patriotycznym, ustanowione na pamiątkę zawierzenia kraju i narodu opiece Matki Bożej. W Olsztynie główne obchody tegorocznego święta odbędą się w bazylice konkatedralnej św. Jakuba.
Uroczystość NMP Królowej Polski została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości​. Święto upamiętnia śluby lwowskie króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, kiedy to monarcha podczas potopu szwedzkiego ogłosił Maryję patronką i Królową Korony Polskiej, powierzając kraj jej opiece​.

Maryja poprzez ten tytuł czczona jest jako główna patronka Polski​. Data obchodów – 3 maja – nie jest przypadkowa. Episkopat wybrał rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, aby podkreślić związek religijnego święta z ważnym wydarzeniem historycznym​. Dzięki temu kościelna tradycja splotła się z państwową: rocznica Konstytucji 3 maja i uroczystość Królowej Polski są obchodzone jednego dnia.

Już w 1925 roku papież rozszerzył to święto na wszystkie diecezje w Polsce, łącząc oficjalnie oba obchody​. W czasach zaborów kult Matki Bożej Królowej Polski umacniał narodowego ducha – zaborcy dostrzegali jego wagę i próbowali go zwalczać​. Również podczas hitlerowskiej okupacji i w okresie PRL publiczne obchody tej uroczystości i święta Konstytucji były zakazane, a czczono je jedynie w liturgii kościelnej​.

Współczesne odnowienie idei zawierzenia Polski Maryi miało miejsce podczas Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego z 1956 roku, których autorem był internowany kard. Stefan Wyszyński. Tekst tych ślubów, odczytany przez milion pielgrzymów w obecności słynącego z łask obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, Królowej Polski, stał się duchową konstytucją Polaków żyjących w realiach PRL. Po 1989 roku przywrócono pełne uroczystości majowe w wymiarze zarówno kościelnym, jak i państwowym.

Na Warmii istnieje kilka kościołów pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – są to przeważnie parafie utworzone w drugiej połowie XX wieku, świadczące o żywym kulcie Matki Bożej. Należą do nich m.in. Stare Jabłonki (gmina Ostróda) – parafia obsługiwana przez księży salezjanów, Garbno (gmina Korsze, powiat kętrzyński), Faryny (gmina Rozogi, powiat szczycieński), Grom (w pobliżu Pasymia, powiat szczycieński) czy Lipowina (koło Braniewa)​.

Warto dodać, że kościół garnizonowy w Olsztynie przez wiele lat nosił właśnie wezwanie Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Dwa lata temu zmieniono je – obecnie świątynia ta poświęcona jest świętym archaniołom Michałowi, Gabrielowi i Rafałowi.

Główne obchody religijne 3 maja w Olsztynie odbędą się tradycyjnie w bazylice konkatedralnej św. Jakuba. Najważniejszym punktem będzie uroczysta msza św. pontyfikalna z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego oraz lokalnych władz. Zostanie ona odprawiona w sobotę, 3 maja, o godz. 10 w intencji ojczyzny​. Wierni z archidiecezji warmińskiej, świętując Najświętszą Maryję Pannę jako Królową Polski, modlić się będą za pomyślność kraju, wspominając historyczne znaczenie daty 3 maja.

Jan Berdycki