Kliknij – kupisz truciznę. Ale już nie długo
2025-04-25 08:23:36(ost. akt: 2025-04-25 04:25:31)
Zakaz sprzedaży przez internet szczególnie niebezpiecznych środków do fumigacji oraz obowiązek prowadzenia przez dystrybutorów ewidencji nabywców takich preparatów, przewidują założenia projektu zamieszczone w czwartek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz niektórych innych ustaw.
Agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych.
Zgodnie z założeniami planowane jest m.in. wprowadzenie instytucji tzw. zaufanego eksportera, który zyska uproszczenia w eksporcie towarów roślinnych. Nowe przepisy umożliwią też składanie wniosków o przyznanie wyłącznych praw do odmian roślin oraz rejestrację odmian drogą elektroniczną.
Przyszła nowelizacja obejmie też zmiany w zasadach rejestracji i stosowania środków ochrony roślin, w tym zakaz sprzedaży przez internet szczególnie niebezpiecznych środków do fumigacji, obowiązek dokumentowania sprzedaży takich środków fakturą, prowadzenie ewidencji nabywców przez dystrybutorów.
Fumigacja (gazowanie) to zabieg, którego celem jest zwalczanie za pomocą substancji chemicznych różnego rodzaju szkodników znajdujących się w płodach rolnych, drewnie i wyrobach drewnianych oraz wyrobach tekstylnych. Często wykonywana w gospodarstwach rolnych fumigacja zboża jest określana mianem "gazowania zboża", pomaga usunąć owady i gryzonie.
Przewiduje się także wprowadzenie zakazu dostarczania do skrzynek pocztowych, automatów do pocztowej obsługi klientów oraz pomieszczeń, w których prowadzona jest sprzedaż żywności i pasz, środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Zmodyfikowane mają ponadto zostać przepisy o integrowanej produkcji roślin – zmniejszony zostanie wymagany termin zgłoszenia chęci przystąpienia do systemu, a rolnicy nie będą musieli składać oddzielnych wniosków o certyfikaty.
Projekt przewiduje też usprawnienie współpracy między Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa a Krajową Administracją Skarbową, w tym przekazywanie danych objętych tajemnicą skarbową.
W ubiegłym roku doszło do tragicznych wydarzeń związanych z niewłaściwym, niezgodnym z przeznaczeniem zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji. Według doniesień mediów i służb w wyniku nieostrożnego zastosowania takich środków zmarło dwoje małych dzieci, a kilka osób, w tym również dzieci, z objawami zatrucia poddano hospitalizacji.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że na przykład fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem atmosferycznym i wilgocią zaczyna wydzielać fosforowodór. To niezwykle toksyczny gaz, który hamuje dostęp tlenu do komórek i powoduje ich szybką śmierć, co jest niezwykle niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez