Warzywa pod lupą inspektorów. Wielkie kontrole pod Warszawą
2025-04-24 06:27:15(ost. akt: 2025-04-24 03:31:24)
IJHARS po raz kolejny rozpoczyna sezon kontroli jakości świeżych owoców i warzyw oraz ziemniaków. Sprawdzane będą krajowe i importowane produkty - poinformował na środowym briefingu w Broniszach Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.
Rzodkiewicz zapewnił podczas spotkania z mediami na rynku hurtowym w Broniszach pod Warszawą, że Inspekcja zadba o to, aby konsumenci nie byli oszukiwani co do pochodzenia kupowanych owoców i warzyw. Działania kontrolne Inspekcji mają na celu zapewnienie najwyższej jakości produktów trafiających na rynek oraz ochronę interesów zarówno konsumentów, jak i zasad uczciwej konkurencji na rynku - dodał.
"Wraz z rozpoczęciem sezonu na świeże owoce i warzywa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie na bieżąco monitorować i kontrolować pojawiający się w sprzedaży asortyment. Naszym celem jest szybkie reagowanie na wszelkie sygnały i podejrzenia nieprawidłowości, aby zapewnić konsumentom wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów. Cieszy nas rosnąca świadomość handlowców w zakresie jakości i wymagań rynkowych" - powiedział Rzodkiewicz.
Obecny na briefingu wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski podkreślił, że nad bezpieczeństwem żywnościowym i bezpieczeństwem żywności czuwają wszystkie instytucje i inspekcje kontroli podległe Ministerstwu Rolnictwa.
"Promujemy przede wszystkim polską, zdrową żywność, ale częścią tej promocji jest również rzetelna informacja. Konsument podejmując decyzje zakupowe, ma prawo wiedzieć, z jakiego kraju pochodzą towary i jakie wymagania jakościowe wobec naszych partnerów handlowych są przez nas bezwzględnie wymagane" - stwierdził Krajewski.
Wiceminister zaznaczył, że dla resortu bardzo ważne jest, aby polscy konsumenci stawiali na polskie produkty wytwarzane przez polskich rolników. Stąd zachęta do korzystania z lokalnych rynków i sięgania po produkty lokalnych producentów.
Jak zaznaczyła Mazowiecka Wojewódzka Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Ewa Piszczek, obecnie pod szczególnym nadzorem inspekcji będą truskawki, na które rozpoczyna się sezon. Sprawdzane będzie oznakowanie kraju pochodzenia owoców wprowadzanych do handlu w sklepach i na bazarach, bowiem zdarza się, że handlarze sprzedają sprowadzane z Grecji czy Hiszpanii owoce jako krajowe.
IJHARS poinformowała też o wynikach kontroli w sezonie owocowo-warzywnym w 2024. W ubiegłym roku inspektorzy Inspekcji odwiedzili 660 podmiotów - sklepy, hurtownie, centra dystrybucyjne, giełdy hurtowe. W 309 podmiotach, tj. blisko połowie skontrolowanych jakość i znakowanie owoców, warzyw oraz ziemniaków nie spełniały wymagań określonych w przepisach.
Z danych IJHARS wynika, że w zakresie wymagań jakościowych oraz znakowania łącznie skontrolowano 3 119 partii towarów o masie 2524 t. Kontrole IJHARS obejmowały przede wszystkim weryfikację zgodności świeżych owoców i warzyw z wymaganiami określonymi w normach handlowych UE, które odnoszą się na przykład do dojrzałości, klasyfikacji, wielkości i prezentacji.
Jak podała Inspekcja, w poprzednim sezonie zakwestionowano w zakresie wymagań jakościowych 51 partii o masie 1,6 t; znakowania – 645 partii o masie 169,5 t; faktur i dokumentów towarzyszących – 156 partii o masie 213,5 t.
W przypadku znakowania świeżych owoców i warzyw najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to m.in. całkowity brak oznakowania, brak kraju pochodzenia lub podanie niewłaściwej informacji o kraju pochodzenia, brak informacji o odmianie; brak nazwy lub firmy i adresu podmiotu, pod nazwą którego dany środek jest wprowadzony do obrotu; brak informacji o kraju pochodzenia lub wizerunku flagi kraju pochodzenia lub brak obydwu wymaganych informacji.
Podczas kontroli wymagań jakościowych inspektorzy IJHARS wykryli niespełnienie wymagań minimalnych w przypadku pomidorów, ogórków, borówki amerykańskiej, malin, pomarańczy, fasolki szparagowej, sałaty lodowej, sałaty masłowej, papryki, bakłażana, buraków czerwonych, kapusty czerwonej, cebuli czerwonej, jabłek, mango, pietruszki, śliwek, szpinaku. Stwierdzane wady jakościowe dotyczyły najczęściej utraty jędrności i świeżości, objawów zepsucia, zapleśnienia, gnicia. W przypadku zimniaków inspektorzy stwierdzili obecność zazieleniałych bulw oraz objawów zepsucia i gnicia.
Weryfikując faktury i dokumenty towarzyszące inspektorzy IJHARS zidentyfikowali przypadki podania niepełnych lub błędnych informacji o produkcie, np. brak kraju pochodzenia, brak informacji o klasie jakości, brak nazwy odmiany.
W okresie wakacyjnym 2024 r. w związku z podejrzeniem zafałszowania kraju pochodzenia (sygnały przekazywane od przedstawicieli sektora) IJHARS prowadziła kontrole ogórków i pomidorów importowanych z Rosji i Białorusi u największych importerów tych produktów oraz w podmiotach na początkowych etapach obrotu (hurtownie, centra dystrybucyjne, giełdy hurtowe, itp.). Podejrzenie nieprawidłowości zostało potwierdzone w 42 proc. spośród skontrolowanych podmiotów. Pod kątem prawidłowości znakowania oraz wymagań jakościowych zakwestionowano wówczas 65 partii świeżych ogórków i pomidorów o masie 111 t.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez