Stolica chroni – o bezpieczeństwie kobiet w miejskiej codzienności

2025-04-22 01:59:13(ost. akt: 2025-04-22 02:02:37)

Autor zdjęcia: Bianca Fazacas on Unsplash

23 kwietnia w ramach programu „Warszawa chroni” odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu kobiet w stolicy. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele samorządu, funkcjonariusze służb mundurowych, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Wydarzenie ma charakter otwarty, od dziś można zgłaszać swój udział korzystając z formularza on-line.
Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 23 kwietnia, w godzinach 9:00 -15:00 w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56 w Warszawie.

Konferencja ma na celu zainicjowanie debaty publicznej oraz wypracowanie skutecznych rozwiązań na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kobiet zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Wydarzenie ma również przyczynić się do podniesienia poziomu wiedzy i świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet.

W programie spotkania zaplanowano wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz prezentację działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Warszawie. Będzie to także okazja do rozmów i wymiany doświadczeń.

Tematyka konferencji obejmuje trzy główne obszary:

Warszawianka bezpieczna w klubie – ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń występujących w miejscach takich jak kluby, puby czy imprezy masowe;

Warszawianka bezpieczna w przestrzeni miasta – w tym w środkach transportu publicznego, na ulicach oraz w miejscach pracy i edukacji;

Warszawianka bezpieczna w domu – przeciwdziałanie przemocy domowej oraz wsparcie dla osób doznających przemocy.

W gronie zaproszonych prelegentek i prelegentów znajdą się m.in.: Aldona Machnowska-Góra - zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy i pełnomocniczka ds. kobiet i równości, członkinie Warszawskiej Rady Kobiet, przedstawiciele Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji i Straży Miejskiej m.st. Warszawy, a także reprezentanci stowarzyszeń i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką bezpieczeństwa i wsparcia kobiet.

Szczegółowy harmonogram konferencji znajduje się na stronie.

Konferencja ma charakter otwarty – osoby zainteresowane tematyką bezpieczeństwa i profilaktyki mogą rejestrować się na wydarzenie przez formularz on-line. Liczba miejsc jest ograniczona – o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Link do formularza jest dostępny na stronie.

Dostępna będzie również transmisja on-line.


UM Warszawa