Seniorzy mówią o problemach, władze widzą sukcesy. Dwie twarze Warszawy
2025-04-17 14:05:24(ost. akt: 2025-04-17 14:09:53)
W Warszawie mieszka ponad 450 tysięcy seniorek i seniorów, dlatego miasto zdecydowało się przeprowadzić badanie, które pozwoliło lepiej poznać ich potrzeby oraz poziom zadowolenia z życia w stolicy. Wyniki posłużą do jeszcze lepszego planowania działań wspierających codzienność starszych mieszkanek i mieszkańców.
Miasto Warszawa ogłosiło niedawno wyniki przełomowego badania na temat życia seniorów w stolicy. Jak dowiadujemy się od władz, Warszawa jest miejscem idealnym dla wszystkich pokoleń, a szczególnie dla seniorów, którym – przynajmniej według oficjalnych komunikatów – żyje się niemal bajkowo. „Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu” – mówi zastępca prezydenta Jacek Wiśnicki, z wdzięcznością odnotowując, że dzięki temu miasto wie już, iż seniorom potrzeba… więcej ławek i oświetlonych chodników. Najwyraźniej wcześniej była to wiedza tajemna.
W ankiecie, której wyniki zostały przedstawione z typowym dla stołecznego ratusza optymizmem, aż 92% seniorów jest ponoć zadowolonych z czystości, zieleni oraz bezpieczeństwa. Być może właśnie dlatego władze nie zauważyły, że niemal połowa starszych mieszkańców desperacko poszukuje ławki, by móc na chwilę odpocząć. Co piąty senior marzy o luksusie korzystania z publicznej toalety, której braku najwyraźniej warszawskie władze dotąd nie dostrzegły.
Seniorzy w stolicy, zgodnie z danymi zebranymi przez miasto, świetnie radzą sobie w internecie – aż 66% korzysta z sieci, choć nie wiadomo, czy z chęci, czy z konieczności, ponieważ ponad 40% badanych przyznaje, że koszty życia w Warszawie są zdecydowanie zbyt wysokie. Możliwe więc, że seniorzy szukają w sieci promocji, skoro na realne wsparcie miasta w tej kwestii trudno liczyć.
Wyniki badania pokazują również, że warszawscy seniorzy chętnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych – przynajmniej ci, którzy mają jeszcze siłę dojechać na miejsce imprezy, bo ponad połowa marzy, by częściej wychodzić z domu i spotykać się z ludźmi. Najwyraźniej miejskie propozycje nie uwzględniają tych drobnych szczegółów, takich jak dostępność czy przystępność cenowa oferty.
Miasto szczyci się również tym, że aż 32% seniorów ma zwierzęta domowe. Może to właśnie czworonożni przyjaciele pomagają warszawskim seniorom przetrwać długie kolejki do lekarzy – bo aż 40% badanych skarży się właśnie na dostępność usług medycznych.
Badanie przeprowadzone przez agencje Research Collective i Minds and Roses rzeczywiście dostarczyło władzom cennych informacji, choć mieszkańcom zapewne bardziej przydałoby się realne działanie niż kolejny obszerny raport do pobrania ze strony internetowej urzędu. Cóż, przynajmniej teraz seniorzy mają kolejną interesującą lekturę do poczytania w drodze na nieistniejącą jeszcze ławkę.
red./UM warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez