Polska gospodarka w centrum uwagi na EXPO w Japonii
2025-04-16 12:20:49(ost. akt: 2025-04-16 12:42:50)
Polski biznes to realna siła na EXPO 2025 w Osace mamy okazję zademonstrować jej moc - powiedział podczas otwarcia światowej wystawy minister rozwoju Krzysztof Paszyk. To doskonała okazja do promowania polskiego biznesu nie tylko w Japonii, ale generalnie na rynkach azjatyckich - dodał.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w niedzielę uroczyście otworzył Pawilon Polski na EXPO 2025 w Osace w Japonii. Pawilon przez blisko pół roku będzie służył promocji polskiej gospodarki, możliwości inwestycyjnych, innowacyjnych rozwiązań oraz potencjału polskich przedsiębiorców.
"Osaka to miejsce, które przez najbliższe miesiące będzie skupiać na sobie uwagę całego świata, ale także przestrzeń dla dialogu o przyszłości, innowacjach i globalnej współpracy. Hasło polskiej obecności na EXPO 2025 brzmi: "Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość". To zdanie doskonale oddaje naszą tożsamość i ambicje" - podkreślił podczas otwarcia minister Paszyk. "Chcemy pokazać szerokiej publiczności, jak głęboko zakorzenione wartości, takie jak kultura, historia, nauka i tradycja, stają się siłą napędową dla współczesnych osiągnięć i przyszłych innowacji" - dodał.
EXPO 2025. Program promocji polskiego biznesu
Minister dodał, że podczas EXPO Polska zostanie zaprezentowana jako kraj dynamicznych przemian, zaawansowanych technologii, ale również ciekawy jako destynacja turystyczna. "Pokażemy polskie innowacje, naukę, kulturę i przedsiębiorczość. Jestem przekonany, że będzie to opowieść o Polsce, która inspiruje, zaprasza do współpracy i odwiedzenia naszego kraju" - wskazał szef MRiT zaznaczając, że Expo w Osace jest doskonałą okazją do promowania polskiego biznesu nie tylko w Japonii, ale generalnie na rynkach azjatyckich. Minister podkreślił również, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii w pełni wspiera polskie firmy w ich śmiałym wchodzeniu na rynki zagraniczne, w tym rynek japoński.
"Nasza obecność w Osace to także wyraz chęci budowania silniejszych relacji nie tylko z Japonią, ale również z partnerami z całego świata" - stwierdził minister. "Polski biznes to nie potencjał. To realna siła. Tu mamy okazję zademonstrować jej moc" - podkreślił Paszyk na platformie X. "Stąd też, w trakcie trwania EXPO odbędą się dwa fora gospodarcze, które zaowocują nawiązaniem nowych relacji biznesowych pomiędzy polski i japoński firmami" - poinformował minister.
MRiT poinformowało, że podczas wystawy odbędą się m.in. Polsko-Japońskie Fora Gospodarcze: eksportowe (20 maja) oraz inwestycyjne (30 września), a także misje biznesowe i spotkania w ramach np. branżowych targów. Przedsiębiorcy zostali zaproszeni także do zaprezentowania swojego potencjału w ramach Programu Partnerskiego Expo 2025. Resort wskazał, że Program oferuje różne formy współpracy, takie jak: Partner Wyposażenia Pawilonu, Partner Wydarzeń Towarzyszących, Sponsoring Wydarzeń Towarzyszących oraz Partnerstwo Strategiczne.
Resort wskazał, że program promocji gospodarczej koncentruje się na promocji sześciu polskich branż: rolno-spożywczej, medycznej i farmaceutycznej, kosmetycznej, zielonych technologii oraz IT/FinTech.
Jak podało ministerstwo, Pawilon Polski to niemal tysiąc metrów kwadratowych przestrzeni, która umożliwi promocję polskiej gospodarki, turystyki, nauki i kultury. Pawilon na poł roku stanie się ośrodkiem polskiej przedsiębiorczości. Polskie firmy mogą zaprezentować swój potencjał i osiągnięcia, innowacyjne rozwiązania i technologie, wymieniać się doświadczenia z zagranicznymi partnerami i nawiązywać nowe relacje biznesowe.
Ministerstwo zwróciło też uwagę, że podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka, Kansai w Pawilonie Polski, oprócz inicjatyw związanych z promocją gospodarki, odbędzie się szereg wydarzeń takich jak m.in.: Ceremonia Otwarcia Pawilonu Polski (13 kwietnia), Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) oraz Narodowy Dzień Polski (1 października).
Ministerstwo zaznaczyło, że na szczególną uwagę zasługuje: podsumowanie Prezydencji Polski w Unii Europejskiej (30 czerwca), Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji (22-26 kwietnia), Tydzień Polskiej Muzyki i Tańca (10-16 lipca), Tydzień Fryderyka Chopina (28 sierpnia - 03 września, Tydzień Polskiej Kultury (04-10 września), czy Tydzień Polskiej Turystyki i Sportu (18-23 września).
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez