Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową w Szydłowcu

2025-04-13 14:03:02(ost. akt: 2025-04-13 14:04:44)

Autor zdjęcia: Mapy Google

Mieszkańcy Szydłowca w woj. mazowieckim w symboliczny sposób odtworzyli triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. W Niedzielę Palmową, w samo południe, wysoka na dwa metry drewniana rzeźba Chrystusa na osiołku wjechała do miejscowej fary, a za nią podążała uroczysta procesja.
Niedziela Palmowa jest jednym z ważniejszych dni świętowanych w Szydłowcu. Tegoroczna uroczystość zgromadziła tłumy mieszkańców oraz przyjezdnych z okolicznych miejscowości.

Świętowanie rozpoczęło się kwadrans przed południem, gdy z wieży ratuszowej zabrzmiał hejnał wykonany przez muzyków Miejskiej Orkiestry Dętej. Następnie procesja ruszyła na mszę świętą do kościoła św. Zygmunta. Na jej czele jechała figura Chrystusa na osiołku, umieszczona na wózku ciągniętym przez wiernych. Jest to kopia XVI-wiecznej rzeźby z Szydłowca, której oryginał od wielu lat znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Współczesny osiołek palmowy powstał w 2005 roku, dzięki czemu po stuletniej przerwie tradycja symbolicznego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na dobre powróciła do Szydłowca.

Oryginalna rzeźba (tzw. osiołek palmowy z Szydłowca) powstała około 1460 roku, pod koniec XV wieku. Figura należała do rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 roku, i była przechowywana w miejscowej farze. Na początku XX wieku trafiła do muzeum w Krakowie, gdzie przekazała ją wdowa po księciu Michale Radziwille z Nieborowa, po jego śmierci w 1903 roku.

Według historyków sztuki, figura wykonana techniką snycerską jest jednym z najwspanialszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Przypuszcza się, że mogła powstać w warsztacie Stanisława Stwosza, syna Wita Stwosza, słynnego autora ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

W Niedzielę Palmową w Szydłowcu odbył się także tradycyjny kiermasz wielkanocny, na którym można było kupić ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze oraz domowe wypieki. W ramach wydarzenia zorganizowano konkursy dla dzieci i dorosłych na najpiękniejszą palmę wielkanocną.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (nazywanego także dębowym lub lipowym) albo osiołka palmowego była w Polsce kultywowana od średniowiecza do XVIII wieku. Zwyczaj ten związany był z misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, popularnymi zarówno w Polsce, jak i w całej katolickiej Europie.


red./PAP