Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej - msza w zabytkowym kościele, kiermasz, wystawy i warsztaty

2025-04-13 07:35:54(ost. akt: 2025-04-13 07:35:50)

Autor zdjęcia: Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu organizuje tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej. Będzie m.in. msza w zabytkowym drewnianym kościele, kiermasz wielkanocny, a także warsztaty oraz wystawy wycinanek ludowych i pisanek.
W Polsce Niedziela Palmowa nazywana jest również Kwietną, Palmową lub Wierzbną. "W tradycji ludowej wiąże się z wieloma obrzędami i zwyczajami, które jak co roku staramy się przybliżać naszym gościom" – mówi dyrektorka Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu Ilona Jaroszek.

Obchody Niedzieli Palmowej w radomskim skansenie rozpoczną się od otwarcia dwóch wystaw. Pierwsza to prezentacja wycinanek ludowych z kolekcji Mariana Sołobodowskiego. Będzie ją można zobaczyć w kurniku dworskim z Konar. Jest to rekonstrukcja z 1987 r. budynku z II poł. XIX w. znajdującego się pierwotnie w pow. przysuskim.

Z kolei w Domu Ludowym eksponowane będą pisanki Wandy Gotkiewicz, której prace stanowią połączenie tradycji z nowoczesnym podejściem do sztuki ludowej. W Ośrodku Edukacji Muzealnej odbędą się natomiast warsztaty ozdabiania pisanek metodą batikową.

Głównym punktem Niedzieli Palmowej w skansenie będzie msza święta celebrowana przez biskupa radomskiego Marka Solarczyka. Odprawiona zostanie w pochodzącym z XVIII w. kościele z Wolanowa. To jeden z nielicznych drewnianych kościołów zachowanych na Mazowszu. Po nabożeństwie zaprezentowany zostanie Tryptyk wielkanocny, dzieło radomskiego rzeźbiarza Jacka Pożyczki.

Niedzieli Palmowej w skansenie będzie towarzyszył tradycyjny kiermasz wielkanocny, z udziałem m.in. twórców ludowych i rękodzielników. Swoje prace wystawią lokalni ceramicy, rzeźbiarze i plecionkarze. Będzie można kupić m.in. pisanki, szydełkowe serwetki, haftowane obrusy, wiklinowe kosze i inne wyroby rękodzielnicze, a także dekoracje wielkanocne.

Na ponad trzydziestohektarowym terenie Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego – drewniane chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki. Skansen posiada również 16 tys. eksponatów ruchomych. To m.in. kolekcje starych maszyn rolniczych, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku i sztuki ludowej.

PAp/red.
wawa.info