Centralne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

2025-04-12 09:05:46(ost. akt: 2025-04-12 09:06:44)

Autor zdjęcia: PAP

Centralne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędą się w niedzielę w Warszawie. Zaplanowano mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar i ich rodzin oraz Apel Pamięci połączony z modlitwą i ceremonią składania wieńców.
13 kwietnia w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Federacja Rodzin Katyńskich oraz Muzeum Wojska Polskiego wraz z Muzeum Katyńskim organizują centralne obchody upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Sejm, ustanawiając rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc, przypomina o nich jako o żywych postaciach symbolizujących wolną Polskę - suwerenne, dumne państwo.

"Obchodzimy w tym roku 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Przez cały rok odbywają się uroczystości mające podkreślić znaczenie tej zbrodni, a ono było dla naszego narodu bardzo wielkie" - powiedział PAP szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell.

"Pamięć o Zbrodni Katyńskiej jest dla nas czymś zupełnie podstawowym, także z tego powodu, że przez wiele dziesiątków lat usiłowano ją unicestwić, wymazać ze świadomości Polaków. To się na szczęście nie udało. Dlatego rocznica tej zbrodni ma dla nas dwa wymiary - z jednej strony pamiętamy o 22 tys. Polaków zamordowanych, podstępnie i bestialsko, to byli przecież jeńcy wojenni, którym się należała ochrona, a zostali zamordowani, tylko dlatego że byli Polakami. Z drugiej strony jest to święto pamięci. Chcemy to podkreślać i chcemy, żeby tak jak przez dziesiątki lat pamięć o zbrodni była unicestwiana tak, chcemy, aby na dziesiątki, a może setki lat, ta zbrodnia została doskonale zapamiętana" - podkreślił.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem ostatnich żyjących dzieci jeńców wojennych pomordowanych przez NKWD, Rodzin Katyńskich i Policyjnych oraz najwyższych przedstawicieli władz państwowych zostały objęte patronatem honorowym prezesa Rady Ministrów, wicepremiera, ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W niedzielę o godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej i ich rodzin odbędzie się msza święta. Przed mszą szef UdSKiOR wraz z biskupem polowym Wojska Polskiego złożą kwiaty w Kaplicy Katyńskiej.

W południe odbędzie się uroczysty Apel Pamięci połączony z oficjalnymi wystąpieniami, modlitwą wspólną i ceremonią składania wieńców przed Epitafium Katyńskim przy Muzeum Katyńskim.

Urząd ds. Kombatantów przypomina także, że w tym roku obchodzimy 25-lecie powstania Cmentarzy Katyńskich.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informacje o odnalezionych w Katyniu masowych grobach polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po blisko 50 latach. 13 kwietnia 1990 r. sowiecka agencja prasowa TASS wydała oświadczenie władz ZSRR, w którym oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD.

14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu RP 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

PAP/red.
wawa.info