Warszawa gra o zdrowie młodych – rusza program PaT
2025-04-09 10:22:39(ost. akt: 2025-04-09 10:23:34)
Z okazji trwającego 2. Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego, stołeczny ratusz przedstawił wczoraj miejskie projekty wspierające dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży. Działaniami na rzecz bezpieczeństwa młodych osób podzieliła się również policja, która realizuje ogólnopolski program „Przyszłość a Ty”(PaT).
– W Warszawie trwa właśnie Tydzień Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. W tegorocznej edycji przygotowaliśmy niemal 300 bezpłatnych wydarzeń dla młodych osób, ich bliskich oraz kadry nauczycielskiej – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Co ważne, ciągle szukamy kolejnych rozwiązań: organizujemy warsztaty, webinaria, spotkania indywidualne ze specjalistami i spektakle teatralne. Ale im nas więcej, jednostek i instytucji wspierających działania na rzecz młodych ludzi, tym lepiej dla nich, dlatego bardzo się cieszę, że pogram PaT ponownie się zaczyna, i to w Warszawie – dodała wiceprezydentka.
„Przyszłość a Ty”
PaT to ogólnopolski program Komendy Głównej Policji, który wzmacnia postawy asertywne wobec sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne, przeciwdziała hejtowi, cyberprzemocy i wykluczeniom w grupach rówieśniczych. W ramach PaT organizowane są warsztaty profilaktyczne, artystyczne i naukowe dla młodzieży w wieku szkolnym.
Inspektor Sławomir Piekut, zastępca komendanta głównego z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zwrócił uwagę, że w programie PaT najważniejsza jest młodzież, która pokazuje swoim rówieśnikom jak żyć bez uzależnień: – To nie tylko narkotyki, ale również internet i nowoczesne media, które ogarnęły młodych ludzi i zajmują ich cały czas. Dlatego bardzo się cieszę, że po 10 latach przerwy program PaT wraca.
Program realizowany jest również w Warszawie – lider projektu PAT w stolicy, Igor Kamiński, opowiadał o spektaklach z młodzieżą organizowanych np. w Wilanowie.
Więcej informacji o programie PaT znajduje się na stronie akcji: policja.pl/pol/dzialania-policji/przyszlosc-a-ty.
Z Warszawy do Szamotuł
Wydarzenia w ramach PaT odbywały się cyklicznie na terenie całej Polski. Ostatni Przystanek PaT zorganizowany był w 2015 r. w Warszawie. Do gospodarzy tych spotkań wędrowała również przechodnia statuetka PaT.
Obecnie trwa 3. edycja akcji, a jak podkreślają jej koordynatorzy, najbardziej zaangażowanym powiatem i miastem, które nieprzerwanie od lat realizuje program PaT, są Szamotuły. Działa tam młodzieżowa grupa, wspierana przez kuratorów sądowych, pedagogów i ekspertów. W związku z tym, Szamotuły będą tegorocznym gospodarzem Przystanku PaT, w którym weźmie udział młodzież z całej Polski. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia.
– Bardzo się cieszę, że to piękne wydarzenie wraca do Wielkopolski. To też wspaniała historia, że tak dwa różne samorządy, Warszawa i Szamotuły, połączyły się dla tak świetnej idei. Jestem przekonany, że jako miasto zyskamy, dzięki energii młodych ludzi, która z nami zostanie – powiedział Piotr Michalak, burmistrz miasta i gminy Szamotuły.
Warszawa w trosce o dobrostan dzieci i młodzieży
Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana. W każdej miejskiej szkole zapewniony jest dostęp do psychologów i/lub pedagogów szkolnych, a miasto kontynuuje programy wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej.
Dla uczniów i uczennic z warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowane są również warsztaty wzmacniające odporność psychiczną oraz radzenia sobie ze stresem. W Warszawie, w obszarze miejskiej edukacji, działa również sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne. Z kolei w centrach zdrowia psychicznego młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna.
Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego
Jeszcze do 12 kwietnia na terenie całego miasta odbywa się 2. odsłona Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Tematyka spotkań dotyczy m.in.:
• kryzysów psychicznych dzieci i młodzieży;
• uzależnień, depresji i lęku;
• wsparcia emocjonalnego w domu i w szkole;
• roli rodziców i opiekunów w promowaniu zasad zdrowia psychicznego;
• zarządzania stresem;
• wyzwań związanych z nowymi technologiami.
W ofercie akcji są dostępne warsztaty poświęcone rodzicielstwu czy spektrum autyzmu, konsultacje SI dla rodziców i nauczycieli, konsultacje logopedyczne, psychologiczne i psychiatryczne. Aby łatwo znaleźć wydarzenia zaplanowane w ramach WTZP, została przygotowana wyszukiwarka dostępna na stronie: zdrowie.um.warszawa.pl/zdrowie-psychiczne.
red./ UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez