Wielki Piątek w Warszawie: Droga Krzyżowa, która porusza serca i łączy wiernych

2025-04-08 20:51:58(ost. akt: 2025-04-08 20:53:14)

Autor zdjęcia: PAP

Wielki Piątek, dzień wyjątkowy w kalendarzu liturgicznym, na stałe wpisał się w życie stolicy, gdzie już od 1994 roku odbywa się Centralna Droga Krzyżowa.
To nabożeństwo, które gromadzi tysiące wiernych, w tym roku zaplanowane jest na 18 kwietnia. O godzinie 20:00 uczestnicy wyruszą spod kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu, aby przejść przez serce Warszawy aż do archikatedry św. Jana Chrzciciela. W tej modlitwie, która co roku przyciąga tłumy, duchową przewodniczką będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

„Droga Krzyżowa to dla nas wszystkich nie tylko fizyczna wędrówka, ale także głęboka medytacja nad męką Jezusa. Warto przejść ją razem, aby poczuć jedność w wierze i modlitwie” – mówi abp Galbas, który jak co roku przygotuje także rozważania, które będzie można odebrać w formie broszurki podczas nabożeństwa.

Wierni, wzdłuż uliczek Starego Miasta i Traktu Królewskiego, znowu poczują siłę wspólnej modlitwy, która jednoczy nie tylko mieszkańców stolicy, ale także pielgrzymów z innych regionów Polski. „To wydarzenie, które na stałe związało nas z tradycją i pozwala lepiej przeżyć Wielki Post” – mówi Anna, jedna z uczestniczek, która od lat bierze udział w drodze. Warto przypomnieć, że pandemia COVID-19 w 2020 i 2021 roku pokrzyżowała plany organizatorów, ale w 2022 roku udało się powrócić do tej cenionej tradycji.

Jednakże Centralna Droga Krzyżowa nie jest jedyną tego rodzaju uroczystością, która odbędzie się w Warszawie w tym roku. W piątek, 11 kwietnia, o godzinie 18:00 rozpocznie się msza święta w parafii św. Włodzimierza, skąd o godzinie 18:45 wyruszy Diecezjalna Droga Krzyżowa diecezji warszawsko-praskiej. Modlitwa zakończy się około 20:30 w parafii św. Faustyny.

Wszystkie te nabożeństwa mają na celu nie tylko upamiętnienie męki Jezusa, ale także duchowe przygotowanie do nadchodzącej Wielkanocy. Każde z tych nabożeństw to nie tylko okazja do modlitwy, ale także do refleksji nad własnym życiem i wiernością wartościom, które głosi Chrystus.

„To czas, w którym na nowo odkrywamy sens cierpienia, ale także nadzieję, jaką daje nam Zmartwychwstanie” – mówi bp Romuald Kamiński, który przewodniczyć będzie Diecezjalnej Drodze Krzyżowej.

Wspólna modlitwa na ulicach Warszawy to nie tylko symbol religijny, ale także potężna manifestacja jedności w wierze. Tysiące osób, z różnych środowisk i pokoleń, łączy się w tych dniach, by świadczyć o swojej wierze i jednoczyć się w modlitwie. Tegoroczne Drogi Krzyżowe będą kolejną szansą, by na nowo przeżyć tę niezwykłą duchową podróż, która na długo zostaje w sercu uczestników.

wawa.info