70 lat temu rozpoczął działalność Pałac Młodzieży w Warszawie

2025-04-05 09:25:18(ost. akt: 2025-04-05 09:26:24)

Autor zdjęcia: UM

5 kwietnia 1955 r. w Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął działalność Pałac Młodzieży. W ciągu 70 lat w sekcjach, kołach zainteresowań i klubach PM swoje zainteresowania i pasje rozwijało ok. 350 tys. dzieci i młodzieży. Obecnie jest to największa w Polsce placówka wychowania pozaszkolnego.
Od samego początku zadaniem warszawskiego Pałacu Młodzieży było rozwijanie zainteresowań naukowych, artystycznych i społecznych oraz organizowanie wychowania fizycznego i wypoczynku młodzieży. Ważnym elementem tego procesu była kadra PM, która wykazywał się wysokimi kompetencjami i zaangażowaniem. Ten element jest charakterystyczny dla tej placówki do dziś. Od 1961 r. stałym elementem wakacji dzieci skupionych w sekcjach PM były wyjazdy do ośrodka wypoczynkowego w Pieczarkach.

Przez lata Pałac Młodzieży, w kraju i za granicą, rozsławiała "Gawęda", zespół reprezentacyjny ZHP, który przez wiele lat miał tam swoją siedzibę; pływacy trenujący na jednym z najnowocześniejszych niegdyś basenie, w sekcjach skoków do wody, pływania synchronicznego, ratownictwa i piłki wodnej; członkowie sekcji motoryzacyjnej, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski. W wielu ogólnopolskich konkursach wyróżniali się także miłośnicy modelarstwa, fotografii, sztuk plastycznych, muzyki, tańca, turystyki, sportów i młodzi naukowcy. Przez lata powstawały w PM nowe sekcje, a stare likwidowano lub przekształcano. Cały czas starano się nadążyć za tym, co interesowało młodzież. Każdego roku w zajęciach w PM bierze udział od 4000 do 5000 dziewcząt i chłopców w wieku od 6 do 19 lat.

Składki miesięczne za przynależność do sekcji PM były symboliczne, co sprawiało, że placówka ta była dostępna dla wszystkich. Dzieci z rodzin najbiedniejszych zwalniane były z opłat. Często zdarzało się, że liczba chętnych była większa niż liczba miejsc w sekcjach. Wtedy decydowało zaangażowanie i sumienność, PM był miejscem dla ambitnych młodych ludzi i bardzo przestrzegano tej zasady. Dzięki temu poziom zajęć był zawsze bardzo wysoki i dawał uczestnikom możliwość rozwoju.

Najaktywniejszym dano szansę wyróżnienia się, wprowadzając w 1958 r. trzystopniową (Brązową, Srebrną i Złotą) Odznakę Pałacu Młodzieży. Do jej zdobywania mógł przystąpić każdy uczestnik, który ukończył trzynasty rok życia. Nie było to jednak łatwe, wymagało sporego nakładu pracy. Każde zadanie było inne i związane z tematem sekcji, do której uczęszczał kandydat do otrzymania odznaki. Należało wykazać się kreatywnością w wymyśleniu tematu zadania a później pracowitością w jego realizacji, co trwało przeważnie kilka miesięcy. Obecnie przyznawane są trzy odznaki Pałacu Młodzieży: Mała Odznaka PM, Złota Odznaka PM, Honorowa Odznaka PM. Do dziś 940 osób zdobyło Złotą Odznakę PM.

Zgodnie ze Statutem Pałacu Młodzieży, zatwierdzonym w 2018 r. przez Radę Pedagogiczną, PM jest pozaszkolną placówką oświatowo-wychowawczą, której organem prowadzącym jest m.st. Warszawa, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny – Mazowiecki Kurator Oświaty. Organami wspomagającymi kadrę kierowniczą Pałacu Młodzieży są Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczestników.

14 kwietnia w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się spektakl "Pałac przyszłości", będący częścią obchodów jubileuszu 70-lecia Pałacu Młodzieży. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Warszawy i Rzecznik Praw Dziecka.

PAP/red.
wawa.info